Ülkemizde bazı filmleri sadece film festivalleri aracılığı ile tanıyabiliyoruz. Vizyona girdiklerinde ikinci haftasında kendiliğinden popular filmlerin arasında yok olup eriyorlar. Yurtdışında birçok ödül ve olumlu eleştiri alıp, ülkemizde sınırlı sayıda seyirciye ulaşabilen bir film var ki, sinemanın korkusunu ve heyecanını bir saniye bile eksiltmeden seyircisine aktaran bu film de olumsuz eleştirilerden nasibini alarak, arşivlerde yerini almış.

Yönetmen koltuğunda Amerikalı yönetmen Jim Mickle’ı izlediğimiz Kan Kokusu, 2013 yapımı korku ve gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmenin üçüncü uzun metrajlı filmi olan Kan Kokusu, ülkemizde İstanbul Film Festivalinde izleme şansı bulduğumuz; 2010 yapımı aralarından Xavier Gens, Ben Wheatley, Ti West, Nacho Vigalondo ve Simon Rumley gibi isimlerin de yer aldığı 26 yönetmenin bir araya gelip hazırladığı 26 farklı ölümü anlatan ‘Ölümün Alfabesi’ filminden Meksikalı yönetmen Jorge Michel Grau’nun yeniden çevirisidir.

‘Ölümün alfabesi’ ile korku, gerilim film severlere heyecan dolu dakikalar yaşatan filmin yeniden çevirisinde yönetmen Jim Mickle ilk filme sadık kalmakla beraber kendi özgün dili ve üslubunu da filmine katarak filmin zenginleşmesine katkıda bulunmuş. İlk kez 2004 ‘de Transamerika ile beyaz perdede izlediğimiz Jim Mickle Kan Kokusu filmi ile gerilim türünde ilk filmini sinemaseverler ile buluşturmuştur.

Cannes film festivali gösteriminde övgü dolu sözler alan korku, gerilim türünün iyi örneklerinden olan film, aile içi çatışmayı konu alır. Geleneksel aile yapısını korumak isteyen bir baba, çevresi tarafından çok sevilmeyen bir karakter olan Parker, karısını şüpheli bir ölümle kaybetmiş ve iki kızı ile beraber yaşamaya başlamıştır. Geleneksel bir baba karakteri ile izlediğimiz Parker, kızları ile beraber yaşamaya başladıktan sonra şüpheci tavırlar sergilemeye başlar ve kızlarının dikkatini çeker. Kasabada meydana gelen fırtına ise ailenin tüm sırlarının gün yüzüne çıkmasına neden olacaktır. Gerilim dolu günlerle filmin devamında Parker ailesinin büyük sırrı, korku ve gerilim dolu sahnelerle beyaz perdeye taşınır. Film boyunca gerilimin ve heyecanın hiç eksilmediği sahnelerde yönetmen Jim Mickle’a başarılı oyuncu kadrosu eşlik ediyor. Başrollerini Bill Sage, Julia Garner, Ambry Childers’ın paylaştığı Kan Kokusunda son ana kadar ailenin sırrını keşfedebilmek için izleyici adeta koltuklarından kımıldayamıyor.