Geçmiş tarihler açısından, unutulmayan en büyük, kanlı ve can pazarı yaşanan savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı, bizlere Mehmetçiği ve karşılarında savaştıkları düşmanlarını hala o zamanki kadar hatıralarla hissettirir.

Çanakkale’de savaşmış, özellikle de kandırılarak savaşa getirilmiş bir kolorduyu unutmak kolay değildir.

Anzaklar..

çanakkale mezarları

çanakkale mezarları

Birinci Dünya Savaşı’nda, İngilizlere destek vermek amacıyla oluşturulan, ANZAKLAR (Anzac) adıyla bilinen kolordu, Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu anlamına gelen (Avustralia and New Zeland Army Corps) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiştir.

Anzaklar olarak tabir edilen bu adlandırma, en düşük rütbeli askerden, en yüksek rütbeli askere kadar hepsini kapsayan ve aynı zamanda özel bir yapının içinde bulunduğu hissi yaratan, birleştirici bir unsur olmuştur. Onlar için bir gurur kaynağı olmuştur.

Çanakkale Savaşı’nda başarı elde edememiş olsalar da, Ortadoğu ve Avrupa savaşlarında başarılara imza atmış bir orduyu ifade etmektedir.

Türk milleti olarak ve Mehmetçiğin açısından bakıldığında, bir düşman olarak nitelendirilmesi kaçınılmaz olan Anzaklar, o dönem içerisinde hayaller kurdurularak kandırılan ve aslında savaşmak için değil de tatile gidiyorlarmış havası yaratılan, bir amaç uğruna kullanılmak istenen askerler olarak da ifade etmek mümkündür.

En büyük kandırma çalışmalarının, farklı mecralardan yapılan propagandalar olduğunu bilmekteyiz. Bunun büyük kanıtlarından biri ise “Barbar Türklere dersini vermeye gidiyoruz. Medeniyet nedir, insanlık nedir bilmeyen, Hırıstiyanlığın ve Hristiyanların can düşmanı, Türklere haddini bildireceğiz. Türkler son derece korkak insanlardır. Sizi daha, uzaktan gördüklerinde kaçacak delik arayacaklardır. Türklerle savaşmaya gidiyoruz, ama bunun bir tatilden farkı olmayacaktır… Efsane şehir İstanbul’a gidiyoruz.  Türk kızları ile tatlı maceralar yaşayacaksınız. Hayatınızda unutamayacağınız tatlı maceralar… Böylece hem Hıristiyanlığı kurtaracağız, hem de sizlere güzel ve macera dolu bir tatil yaşatmış olacağız.  Haydi gençler askere… Anavatanınızın sizlere şimdi ihtiyacı var.” Sözleri olabilmektedir. Bu tür cümlelerle hayal kurmaları sağlanmış, gönüllü olarak katılanlara para yardımı yapılarak akılları kolayca çelinmiştir. Bir ilginç nokta, İngiltere’de basılan para yardımlarıdır. İlginç olan ise, paraların üzerinde “ Bu para yalnız İstanbul’da geçerlidir.” İbaresidir. Bu şekilde, savaşa göndermek, için her yol denenmiştir.

Savaşa ikna edilen Avustralya ve Yeni Zelanda’dan alınan Anzaklar,  Mısır’a getirilip askeri eğitimden geçirilmişlerdir. Kafalarına yerleştirilen “Korkak Türk” imajı burada pekiştirilmiştir. Çünkü 15 Ocak 1915’de Cemal Paşa’nın Süveyş Kanalı saldırısı sonucunun iyi olmaması, Osmanlı açısından ağır zayiatlarla ve yenilgi ile sonuçlanmasından dolayı, buna şahit olan Anzaklar’ın, Türk askerine “Korkak Abdül” ismini takmalarına neden olmuştur.

Savaş başladığında ve şu anda Anzak Koyu olarak da adlandırılan Arıburnu’na çıktıklarında, kandırıldıklarını anlamışlardır. Fakat, bu değiştirilebilecek bir durum olmadığından, her yer canhıraş bir savaş durumunda olduğundan, ya savaşmak ya da ölmek durumunda kalmışlardır. Bu nedenle, kurulan hayallerin yerini, kanlı ve zorlu bir savaş almıştır. Ölen arkadaşları ve barbar zannettikleri ama zaman içinde öyle olmadığını düşünmeye başladıkları Türklerin içinden de ölenleri gördükçe, gerçekler daha canlı şekilde ortaya konulmuştur.

Anzaklar da, Türkler gibi savaş içinde çok zayiat vermiştir. Gelenlerin çok büyük bir çoğunluğu Gelibolu’da şehit düşmüştür. Bu nedenle, Anzaklar, her yıl, bizlerin Çanakkale Zaferi’ni andığımız gibi, dedelerinin çıkarma yaptığı yer olan Anzak Koyu’na gelirler, 25 Nisan şafak vakti anma törenleri düzenlerler. Buna “Şafak Ayini” adını verirler. Milli bir gelenek haline gelen bu ayinde, ölenleri için yas tutarlar. Bizler de, kendi topraklarımız içinde canlarını kaybetmiş bu insanların torunları için, hassasiyet göstermekteyiz.

Ölen hangi milletten olursa olsun, insandır. Vicdan ise ruhun tek tartısıdır.