Karakalem tekniğini geliştirmek isteyen kişilerin öncelikle geometrik şekilleri baz alması gerekir. Çünkü her bir obje aslında geometrik şekillerin birer kompozisyonudur.

Örneğin bir figür birçok küp, koni, silindir, daire gibi geometrik şekillerden oluşur.

Karakalem çizime başlanırken basit geometrik şekilleri çizgi, desen, derinlik ve yoğunluk gibi temel kavramlarla uyumlu bir şekilde birleştirmek gerekir.

Oluşturulacak kompozisyon belirlenir. Kompozisyon oluşturulurken verilecek mesaj, duygu veya düşünce en iyi şekilde içselleştirilmelidir. Ne anlatmak istediğinizi en iyi şekilde belirlemek modeli, mekanı ya da naturmortu realistik ve karakteristik bir şekilde ortaya koymanıza yardımcı olur.

Çizim yaparken araştırma çizgilerinin bolca kullanılması gerekir. Araştırma çizgileri, çizilecek olan obje ya da figürün genel ve dış hatlarını belirlemede etkilidir. Karakalem tekniği ile çizim yapan kişilerin çizgi atmaktan korkmaması gerekir. Çizgiler geniş alanlar ve genel hatlar için omuz hareketleri ile oluşturulur.  Daha detaylı bölümler için ise bilek hareketleri kullanılarak çizilir.

Karakalem tekniği ile çizimde obje veya figür kağıda orantılı bir şekilde yerleştirilmelidir.  Çünkü resmi belirleyen en temel unsurlardan biri de oran-orantıdır.  Oran-orantının yanısıra derinlik, ışık ve gölge gibi temel kavramlar da oluşturulacak kompozisyonda büyük öneme sahiptir.

Model çizimlerinde anatomik değerler göz önünde bulundurulmalı ve çizim esnasında vücut bölümleri çizilirken modelin konumlanma şekline göre  referans noktaları alınmalıdır.  Bu noktalar karakalem tekniği için ince ip uçları olarak kabul edilebilir.

Karakalem tekniği için daha serbest, karakteristik çizgi denemeleri kullanılmalıdır.  Ayrıca gölgeleme aşamasında gereksiz karalama yapılmamalıdır.  Bu resmin boğulmasına ve çamurlaşmasına yol açar.  Işık değerleri iyi hesaplanmalı ve gölgeleme ona göre yapılmalıdır.  Örneğin ışık alan bölgeler daha açık tonlarda olurken ışık almayan bölgeler daha koyu tonlarda olmalıdır.

Ayrıca karakalem tekniği için yardımcı araçlar da kullanılabilir.  Bunlardan biri de füzendir.  Ancak füzen kullanımı tekniğin biraz daha geliştirilme aşamalarından sonra kullanılmalıdır.  Çünkü füzen silinebilir bir kalem türü değildir ve kullanırken çizgilerden emin olmak gerekir.

Karakalem çizim yaparken kullandığınız kalemlere de dikkat etmenizde büyük ölçüde fayda vardır. Genelde çizimlere yeni başlayanların H ve numaraları ya da HB kalemleri kullanmaları tavsiye edilir.

Michelangelo ‘nun da dediği gibi arkadaşlar :” Yüzde bir yetenek, yüzde doksan dokuz çalışma. ”

Karakalem tekniğinde bu küçük ip uçlarına dikkat etmek sizlere büyük ölçüde faydalı olacaktır.