Android aygıtınız kayıp mı oldu? Veya çalındığından mı şüpheleniyorsunuz? Sakin olun, derin bir nefes alın, cetvel yardımınıza koştu! Çalınma durumlarına karşı sunduğumuz en İyi 5 program, telefonunuzun yerini bulup geri almanızı veya en kötü ihtimalle kimlik/bilgi hırsızlığının önüne geçmenizi sağlayabilir.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (15)

Bazı uygulamalar telefonunuzun durduk yerde çalmasını sağlayabilir, GPS ile nerede olduğu bilgisini e-posta adresinize yollayabilir veya en kötü durumlarda telefonunuzdaki bütün bilgileri uzaktan silmenizi sağlayabilir. Bu da mı yeterli değil? Fotoğraf çekip yollayabilir veya telefonunuzun mikrofonuna gelen her sesi kayıt altına alabilir, etkileyici değil mi?

Ancak telefonunuz kaybolmadan önce bu programları yüklemelisiniz, çünkü içlerinden bazıları ancak bu sayede çalışır. Telefonunuz kaybolduktan SONRA yükleyip kullanabileceğiniz programları ayrıca belirteceğiz. Uygulama listesine göz atma vakti geldi..

En İyi 5

Where is my Droid [Ücretsiz]

Bu uygulama tamamen kaybolan Android cihazı bulmaya yöneliktir. Telefon sessizde bile olsa, sms ile göndereceğiniz bir kod telefonunuzun çalmasına sebep olacak, başka bir kod ise telefonun GPS bilgilerini e-posta adresinize yollayacaktır.

Alternatif olarak, bu program bir de Pro versiyon barındırıyor. Pro versiyonu ile web arayüzü sayesinde telefonunuzun kamerasından fotoğraf çekebilir, telefonunuzu uzaktan kilitleyebilir veya yüklü olan bütün verileri silebilirsiniz.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (14)

 

Plan B [Ücretsiz – Önceden yükleme gerektirmiyor]

Android cihazınız kayboldu ve herhangi bir önlem almadınız öyle mi? Plan B sizi çok şeyden kurtarabilir o halde! Adı oldukça yerinde, Android telefonunuz kaybolduysa üzülmeyin, her zaman bir b planı vardır.. Lookout Labs tarafından geliştirilen bu uygulama cihazınızın yerini telefon hattı/sinyal kuleleri ile iletişime geçerek bulur ve gmail hesabınıza e-posta olarak GPS bilgisi verir. Bazı akıllı telefonlarda bu program otomatik olarak telefondaki GPS sinyalini açar ve 10 dakikaya bir size yeni bilgi gönderir. Bu özelliği desteklemeyen telefonlarda ise başka bir telefondan “location” yazıp sms göndermeniz sonucu aynı e-posta yine gönderilecektir. Eğer telefon internete erişemiyorsa onun yerine sms atacaktır. Güzel bir uygulama!

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (13)

 

Android Lost Free [Evet, ücretsiz]

Bu uygulama kayıp telefonunuzu bulmanızı sağlamaktan ziyade, eğer çalınmışsa hırsızın paniklemesine de yol açacaktır. Bunu bilmek sizi rahatlatacaksa tercihinizi bu programdan yana kullanın! Sms veya Web üzerinden telefonun alarmlarını çalıştırabilir, ekran ışığının sürekli yanıp sönmesini sağlayabilir, GPS’i açıp kapatabilir, Wi-Fi bağlantısını ayarlayabilir ve telefondaki verilerin icabına bakabilirsiniz.. Üstelik efsane bir özelliği daha var! Text-to-speech, yani yazıdan-konuşmaya özelliği sayesinde yazdığınız mesajın telefonunuz tarafından sesli olarak okunmasını sağlayabilirsiniz! Hırsızın alacağı yüz ifadesi çok güzel olacaktır!

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (12)

 

SeekDroid Lite [İndirmek ücretsiz; Pro versiyonu aylık 3$]

Yukarıda bahsettiğimiz bütün temel özellikler bu uygulamada da var. Gps, alarm, telefon kilidi, veri silme vs. Ayrıca telefonun son aramalar kaydını da bu programla öğrenebilirsiniz. Telefondaki SIM kartı çıkarılmış bile olsa çalışabilen bir program. Pro hesabını alırsanız telefonun hareketlerini harita üzerinden kronolojik olarak takip edebiliyorsunuz, böylece telefonun nereye gittiğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca, telefonunuz önceden belirlediğiniz sınırların dışına çıktığı anda size bilgilendirme e-postası geliyor.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (11)

 

AntiDroidTheft [Ücretsiz]

GPS üzerinden telefonun yerini bulmanız, SIM kart konusunda yapılan değişiklikler ve telefondan çekilen fotoğrafların hepsine web üzerinden erişim sağlayan basit bir program.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (10)

 

En iyi 5 listesini bitirdik, şimdi de diğer mevcut programlara göz atalım. Belki başka birini kullanmayı tercih edersiniz..

Cerberus [Ücretsiz ; Pro sürümü 3 euro]

Cerberus da bütün temel özellikleri bünyesinde barındırıyor. Alarm, GPS, Verilerin silinmesi, telefon kilidi ve bunların yanında SIM değişiklikleri ile ilgili bilgileri de veriyor. Mikrofondan ses kaydı da yapabiliyorsunuz. Ücretsiz kullanım 1 hafta sürüyor daha sonra satın almanız gerekiyor. Bir kere satın alınca 5 farklı cihaz üzerinde kullanabiliyorsunuz.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (9)

 

Prey Anti-Theft [Ücretsiz]

Bu programı kullanabilmek için telefonunuza önceden kurmuş olmanız gerekiyor. Telefonunuz kaybolduktan sonra büyük harflerle “GO PREY” yazıp telefonunuza SMS atıyorsunuz ve ardından web arayüzü sayesinde cihazı “kayıp” olarak işaretliyorsunuz. Prey de size cihazın yeri ile ilgili bilgileri göndermeye başlıyor. Bu uygulama gizli ve bulunsa bile yalnızca bir şifre ile silinebiliyor.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (8)

 

Find My Phone [1$]

Bu oldukça basit bir uygulama. Telefonunuza önceden kurmuş olmanız gerekiyor. Başka bir telefondan veya online SMS hizmeti ile “findme” yazıp yollayınca GPS bilgisinin gönderilmesi, “ringaloud” yazıp yollayınca alarm çalması sağlanıyor..

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (7)

 

Lookout Security & Antivirus [Ücretsiz; Primium versiyon aylık 3$]

Bu uygulamayla kaybolan telefonunuzu Google Maps üzerinden bulabilir, alarm çaldırabilir (sessiz modda bile) ve telefonunuzu kilitleyebilirsiniz. Telefonunuzun şarjının bitmesi durumunda size bilinen son yerin bilgisini yollayacaktır. Ayrıca web sitesi üzerinde yedekleme ve geri yükleme seçenekleri mevcut. Telefonunuz çalınsa bile içindeki bilgileri kurtarmak için son anda kullanabileceğiniz bir uygulama..

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (6)

 

McAfee Antivirus & Security [İndirmek ücretsiz, kullanım için yıllık 30$]

Telefonunuzu baştan ayağa güvende tutmak konusunda ödül almış bir program. 7 günlük deneme süresi ile geliyor ama sonrasında satın almanız gerekiyor. Temel hırsızlığa/kaybolmaya karşı koruma özellikleri, antivirüs özelliği ve data yedekleyip kurtarma özellikleri içeriyor.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (5)

 

Kaspersky Mobile Security [5$]

Bu programda çalınmaya karşı iyi özellikler mevcut. Uzaktan kilitleme, veri silme, GPS bilgisi ile aygıt takibi, Google Maps üzerinden aygıt takibi, Wi-Fi ayarları ve SIM kart değişiklikleri özelliklerini içeriyor. Bilinmeyen numaralar engellenebiliyor, adres defterinden farklı birilerinin aranmasını engelleyebiliyor SMS mesajları bloke edebiliyor. Ayrıca çalınma haricinde de telefondaki verileri gizleyebilmenizi sağlayabiliyor.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (4)

 

Norton Mobile Security Lite [Ücretsiz; Pro versiyon 30$]

Bu yazılım bütün cihazlarınız için tam kapsamlı koruma sağlar. Kayıp cihazlar GPS bilgisi ile veya harita üzerinden bulunabilir. Pro versiyonunda telefonun alarm çalması da sağlanabiliyor. Güzel bir yanı var, bu program sayesinde SIM kartınız telefondan çıkartıldığı anda telefon kendini kilitliyor. Ayrıca veri yedekleyip kurtarma özellikleri de mevcut.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (3)

 

AVG Antivirus [Ücretsiz]

Cihazınızı virüslere karşı korumasının yanı sıra, kayıp veya çalınan telefonunuzu Google Mpas üzerinden bulmanızı sağlar. Telefon veya tabletiniz kayıpsa önceden belirleyeceğiniz kayıp/çalındı görüntüsü telefona adeta yapışır ve hem telefonun bulunmasını sağlar hem de çalınma durumunda hırsızın paniklemesine yol açar. Ayrıca alarm özellikleri de mevcut.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (2)

 

Avast! Mobile Security [Ücretsiz]

Bu uygulamadaki çalınma karşıtı özellikler tümüyle gizlenmiş durumda.. Hırsızlık korumasını başka bir telefon veya Online servisler ile SMS üzerinden veya programın web kontrolleri üzerinden kullanabilirsiniz.

Kaybolan veya Çalınan Android Aygıtlarını Takip Etme (1)

Kaynak : www.cetvel.co