Öncelikle geçmiş olsun diyerek yazıma başlıyorum;

Kaza Tespit Tutanağı Tutun

kaza

Kaza Tespit Tutanağını Yandaki Linkten İndirebilirsiniz. (kaza_tespit_tutanagi_indir)

Karşı tarafla anlaşmalı ve mutlaka ehliyet ve trafik sigortası kontrolünü yapmalısınız. Kesinlikle 2 tarafında zorunlu trafik sigorta poliçesinin olması gerekmektedir. Baktınız karşı tarafın trafik sigortası yok derhal şehir içindeyseniz polisi şehir dışındaysanız jandarmayı çağırın.

Tutanağa kazayı nasıl yaptıysanız onu yazın, kusur oranını yazmayın o sizin göreviniz değil. Kroki çizin ve mutlaka kaza yapan araçların fotoğraflarını çekin ama mutlaka plakalarda fotoğrafta olsun. Fotoğraf için yanımda fotoğraf makinasi yok diye endişelenmeyin cep telefonu kamerası ile çekseniz de olur.

Resmi çektikten sonra aracınız çekilene kadar başka kazalara neden olmamak için aracınızı emniyet şeridine,emniyetli bir yere çekin.

Tutanaktaki görgü tanığı bölümünü şahit ifadesine göre doldurun. Unutmayın tutanakta ne kadar fazla bilgi olursa işlemler o kadar hızlanacaktır.

Tutanak karşılıklı olarak imzalandıktan sonra, fotoğraflarla birlikte karşı tarafın sigorta şirketine başvurun. Sigorta şirketine gitmenin bir süresi yoktur ama unutmayın ne kadar hızlı olursanız süreç o kadar hızlı ilerler

Başvurulan sigorta şirketi en geç tutanağı 1 gün içinde TRAMER’e (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) iletecek ve TRAMER vasıtasıyla kaza krokilerini değerlendirerek tutanak çerçevesinde yüzde sıfır, 50, 100 oranlarına göre kaza sorumluluk değerlendirmesi yapacak.

Sigorta şirketi kaza sorumluluk değerlendirmesinde farklı sonuç çıkarırsa TRAMER 3 gün içinde fotoğraf ve tutanakları tekrar inceler hata payını kesin olarak belirler

Eğer 2’den fazla araç kaza yapmışsa 1’den fazla form kullanılır. Herbir form tüm sürücüler tarafından imzalanır eğer bir sürücü de bile eksik imza olursa form geçersizdir. Alttaki boş alana bile imza atılabilir.

Tutanağın Tutulmayacağı Durumlar Şunlardır:

  1. Sürücü ehliyetsiz araç kullanılıyorsa veya yetersiz ehliyetle ile araç kullanılıyorsa
  2. Sürücünün yaşı küçükse
  3. Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa
  4. Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse
  5. Kazada sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse
  6. Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise
  7. Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.