Kedilerin kendi bakımlarını devamlı olarak yaptıkları bilinen bir gerçektir. Bu kadar kişisel bakımlarına önem vermelerine rağmen, kişisel temizlikte büyük rol oynayan suya karşı tam aksine bir tutum sergilerler. Elbette bir çok insanın aklına takılan sorulardan bir tanesi de “Kediler suyu neden sevmez?” sorusudur. Bu makalede sizlere bu sorunun yanıtı vereceğiz.
Her an kendi kendilerini yalayarak temizleyen kedilerin suyu sevmemeleri için haklı sebepleri vardır. Bunların en başında, ıslanma sorası vucut tepkimeleri gelir. Kediler ıslandıktan sonra kısa sürede kuruyamazlar. Bunun sonucunda ise vucut ısıları hemen düşer ve üşüyerek titremeye başlarlar. Bu üşüme kediyi hasta edebilir. Bir diğer sebep ise ıslandıktan sonra yalanarak temizlenmeye çalışmalarıdır. Bu işlem kuruyken olana göre çok daha fazla zaman alır. Ayrıca kıvrımlı bir kulak yapısına sahip oldukları için, bu kıvrımlar suyla dolarsa kulak enfeksiyonu oluşturabilir. Kedinizi direk suyla yıkamak yerine düzenli olarak tüylerini tarmak ve bir yeri kirlenmişse tamamen yıkamak yerine kirlenen yeri hafif nemli bir bezle veya bebekler için olan kimyasal içermeyen ıslak medillerden yararlanarak kediyi strese sokmadan ürkütmeden silmek daha isabetli olacaktır.

Kedileri banyo yaptırmaya alıştırmanın bir yolu var mı?

Kedi besleyen bir çok kişi, belli aralıklarla kedilerini yıkamak temizlemek isterler. Fakat sudan hoşlanmayan kediler bu duruma pek sıcak bakmadıkları için banyo işlemleri biraz sıkıntılı geçmektedir. Kedilerinizi banyo yaptırmaya alıştırmanın bir yolunu arayan kişilerdenseniz, bazı noktaları da bilmeniz gerekmektedir. Örneğin kedilerinizi sık sık banyoya sokmak, kedinin yalanarak temizlenme alışkanlığını azaltabilir. Ayrıca uzmanlara göre de kedilerin kirlenmedikçe banyo yaptırılmaması önerilmektedir. Kedilerin kendilerine has bir yaşam biçimleri ve fizik yapıları vardır. Kediler, insanlar gibi sık sık banyo ihtiyacı duyan canlılar olmadığından, günlük bakımlarını yalanarak yaparlar ve bu kediler için yeterlidir. Buna rağmen kedinizin banyo yapmasını istiyor ve alışmasını bekliyorsanız, banyo yaptırırken suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Islanan kedi ne üşümeli, ne de yanmalıdır. Kedinizi suya sokarken birden atmak yerine alıştıra alıştıra yavaş hareketlerle bunu yapmanızda da fayda olacaktır. Ayrıca banyo yaptırdığınız yer bir küvetse, küvetteki suyun içine kedinizin merakını cezbedecek nesneler koymanız da işinizi daha fazla kolaylaştıracaktır. Banyo sonrasında kedinizi sıcak bir ortama sokmanız ve kurulamanız, kedinin suya karşı agresifliğini zamanla azaltacaktır.