Kış Diyeti Nasıl Yapılır?

Kış, geldi geliyor! Havaların iyiden iyiye soğumasıyla birlikte ve ısınmak için soba-doğalgazları yakmamızla birlikte kış kendisini hissettirmeye başladı. Kışın gelmesiyle birlikte özellikle bayanların en büyük sorunu olan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetler de değişiyor. Kış diyeti olarak adlandırılan diyeti uygulayarak kış ayında da fit ve sağlıklı olabilir fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Kışın gelmesi beraberinde soğukları da getirdiği için, buna bağlı olarak metabolizma hızımız yavaşlar ve vücut ısımız da düşer. Uzman diyetisyenlerin araştırmalarına göre kışın yemek yemeği isteği bu etkenlerle doğru orantılıdır. Fazla ve kontrolsüz yenilen yemeklerse fazla kiloları ve yağları oluşturan en büyük sorundur. Bundan kurtulmak için kış diyetini uygulayabilir, yemek yeme alışkanlığınızı düzenleyebilirsiniz.

Kış Diyetinde Neler Yenir?

1-Kuru Baklagiller

Kış aylarında karnınızı doyurmak ve uzun süre yemek yememek için kuru baklagiller en çok tercih edilen gıdaların başında gelmektedir. Kurubaklagiller arasında bulunan gıdalar; nohut, mercimek ve kuru fasulye gibi gıdalardır. Kış aylarında özellikle sıklıkla tercih etmeniz gereken kuru baklagilleri oldukça önemli bir protein deposudur. Yeterli proteine sahip oldukları için kış aylarınızda formda kalmanızı sağlayacak olan kuru baklagilleri sebzelerle destekleyerek tüketebilirsiniz.

2-Antioksidonlar

Kış aylarıyla beraber gelen hastalıklardan korunmak için A,E,C vitaminlerinde, Çinko ve Magnezyum olarak zengin besinleri tüketmenizde fayda var. Kış aylarında diyet yaparken aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için tüketeceğiniz bu besinler sizin aynı zamanda formda kalmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte havuç, kabak, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, biber, karnabahar, mandalina gibi besinleri tüketmek vücudunuza vitamin olarak katkı sağlayacaktır. Kış aylarında alacağınız besin, vitamin takviyeleriyle birlikte salatalar da tüketilmelidir. Özellikle C vitamini içeren besinlerle yapılan salatalar tüketilmelidir.

3-Bitki Çayları

Kış ayları, diğer aylardan farklı olarak çay-kahve vb. tüketimi yerine bitki çaylarına başvurmanız size hem sağlık açısından hem form açısından katkıda bulunacaktır.

4-Yağlı Yemeyin!

Bu ayda insanlar üşüdüklerinden dolayı fazla miktarda yemek yeme isteği oluşmaktadır. Özellikle yağlı yiyecekler vücut sağlığı için oldukça büyük tehlike arz etmektedir. Yemeklerde kullanılacak yağlarda da dikkatli olunmalıdır. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı, sıvı yağlar, tahin vb. gıdalar E vitamini olarak zengindir.

5-Süt ve Süt Ürünleri

Yoğurt, peynir, ayran gibi gıdaları kış aylarında tüketmeye devam edin.

6-D Vitamini

Kış aylarında D vitamini için balık tüketin.

7-Egzersiz Yapın

Diğer aylarda olduğu gibi bu aylarda da bol bol egzersiz yapın.