İkinci dünya savaşı döneminde ufak bir kızın yaşadıklarını ele alan bir film. Savaşın normal ve sıradan kişilerin üzerindeki etkilerini ve aynı zaman da ufak bir kız çocuğunun yaşadıklarını anlatan bir film olmuş. Savaşın başladığı sıralarda Almanya’da bir aile tarafından evlatlık olarak alınacak olan Liesel ve kardeşi tren yolculuğu sırasında kardeşini kaybetmiştir. Kardeşini toprağa verdiği sırada bir kitap bulur ve kardeşini hatırlamak için onu saklar. Evlatlık olarak alınacağı eve geldiğinde üvey babası ona okumayı öğretir.

Evlerinin bodrum katında duvarları sözlük gibi kullanabileceği ve kitap okuyup zaman geçirebileceği bir yer hazırlar. Nazilerin kitap yakma töreninde Liesel ateşin altında kalan bir kitabı alıp saklar ve eve götürür. Bu sıralar da evlerine sığınmacı olarak aldıkları Yahudi Max ile tanışır. Onu bodrum katına saklarlar. Kısa bir süre sonra Max ve Liesel yakın arkadaşlık kurarlar. Üvey annesi bir gün belediye başkanına ve karısına hazırladığı elbiseleri vermesi için Liesel gönderir.

Belediye başkanın eşi ufak kızı her geldiğinde okuyabileceği birçok kitabın olduğun bir kütüphaneye girmesine izin vererek zaman geçirmelerini sağlar. Fakat bir süre sonra başkan bu durumu görünce Liesel evden kovar. Sığınmacı olarak evlerinde kalan Yahudi Max bir süre sonra hastalanır ve durumu baya ağırdır. Kitap okumayı çok seven Liesel başkanın evine gizlice pencereden girerek kütüphaneden ödünç olarak kitap alır.

Bu yaptığından dolayı kitap hırsızı olarak anılır. Aldığı her kitabı hasta olan Max’in başucunda okur. Bu süreçte savaş nedeniyle her yer aşırı gergindir. Liesel’ın üvey babası Yahudi bir tutukluyu Nazi bir subayın karşısında savunmak ister ve daha sonra çok pişman olur. Çünkü evlerinde Max saklanmaktadır. Böyle davrandığı için evleri aranabilir ve Max bulunabilirdi. Bu yüzden Max evden ayrılmak zorunda kaldı. Evlerinin bulunduğu yerlerin bombalanması olası olduğu için tüm o civarda yaşayanlar bir evin altında ki mahzende saklanarak beklerler. Herkesin korktuğu ve umutları tükendiği sırada Liesel okuduğu kitaplarda ki hikayeleri anlatalar herkesin korkularından uzaklaşmasını sağlar. Ancak kısa bir süre sonra herkes yataklarındayken Liesel ve arkadaşlarının bulunduğu sokağı bombalarlar ve sadece Liesel hayatta kalır.