Bir kıyafet aldıktan sonra birçoğumuz bazı küçük ayarlamalar yapacağı zaman endişe duyarız. Bu endişenin aslında haklılık payı var. Örneğin kıyafet ilk alındığı zaman üstümüze tam oturuyorken, yıkandığı zaman bizi hüsrana uğratabilir. Çünkü bazı kıyafetlerde yıkanma sonrası çekme problemi sıkça yaşanabilir.

Bu da hem maddi kayıp hem de kıyafetin içinize sinmesi konusunda sorunlar oluşturduğu için tüketiciyi olumsuz yönde etkiler. Öyleyse bu konunun neden olduğunu öğrenerek, ilerde başımıza gelebilecek bu tür durumlardan kurtulma yollarını bilmek böyle durumların yaşanmaması için işimize yarayacaktır. Peki kıyafetler sıcak suda neden çeker?

Herkesin zaman zaman başına gelebilecek bir durum olan kıyafetin yıkama sonrası çekme olayı aslında kıyafetin yapımında kullanılan ip ile ilgili bir durumdur. Ayrıca yıkama evresindeki çalkalanma, sıcak su ve deterjanın da çekme olayına etkisi vardır. Yıkanan kıyafet bu üç etkene maruz kaldığında ipleri oluşturan lifler genişler. Bu genişleme ile ipliklerdeki bükümler arasındaki açıyada tesir eder ve bunun neticesinde iplerin boylarında kısalma yaşanır. Yıkanma sonrasında kıyafet kuruduğunda genleşen lifler eski haline dönebilse de, kumaş eski ölçülerine gelemez.

Bu etkileşim her defasında yaşanmaz. Bir kaç yıkama sonrasında artık kumaşta hiçbir değişiklik meydana gelmez. Bu çoğu kişinin sorunu olduğundan üreticiler alternatif bir yola baş vurmuşlardır. Kumaş, kıyafete dönüştürülmeden önce özel bir çekme işlemi uygulanır, bu sayede kıyafet yapımı sonrasındaki yıkama işlemlerinde boyutsal değişikliğe uğraması engellenmiş olur. Buda bir çok tüketiciyi hem rahatlatmış hemde işlerini kolaylaştırmıştır. Genellikle Avrupa’da yaygın olan bu tür uygulamalar ülkemizde çok yaygın değildir. Türkiye’de bu sistem genellikle otellerde ve konfeksiyon atölyelerinde kullanılır.

Kıyafetleri yıkarken sorun yaşamız için ne yapmalıyız? Kıyafetlerin üzerinde etiketler bulunur ve bu etiketler kıyafetin yıkanması veya temizlenmesi gereken şartlar hakkında rehberlik eder. Bunlar, yıkama, ütüleme ve kurutma, kimyasal ve beyazlatmadır. Yıkama, kurutma ve eğer ütüleniyorsa ütüleme esnasında etikette belirtilen kurallara uyarsak kıyafetin ömrü ve kullanımı o derece kolay olacaktır.