Klasik salon yıllar geçse bile modası hala kalıcı olan salonlar olarak düşünülebilir. Geçmişte en gözde salon tasarımlarından biri olan klasik salonlar günümüzde de modasını korumaktadır ve hala iddialı bir salon tasarım şeklidir. Klasik salon dekorasyonu yapmak için salon klasik tarzından önce salonda mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar bir salonun olmazsa olmazlarındandır. Bir salonda aydınlanma, duvar tasarımı(duvar kağıdı olup olmaması olacaksa içerdiği şekiller ve renkler), renk uyumu, rahatlık, ferahlık, aksesuar kullanımı ve özellikle kullanıma uygun olması oldukça önemlidir.

Klasik salonu tasarlamadan önce klasik salon olarak tasarlanan odanın mimarisi dikkatle incelenmelidir. Çünkü klasik salonun mimarisinin de buna uygun olması gerekmektedir. Klasik salon mobilyaları klasik tarza uygun gösterişli olmalıdır. Klasik tarzda mobilyalarda genelde koyu renk ve karışık şekiller içeren yoğun mobilyalar olmalıdır. Klasik salonda koltuk seçimi yaparken ahşap, desenli yada sade ayaklara sahip koltuklar tercih edilebilir. Başka bir seçenek olarak da kalın içi doldurulmuş şişme kanepe ve koltuklar tercih edilebilir. Genelde koyu renk olmasına dikkat edilir. Çünkü klasik salonlarda şık ve yoğun olma konusu önemlidir. Klasik salon dekorasyonunda başka bir husus da halının nasıl olacağıdır.

Klasik salonda halı simetrik çok desenli ve koyu renkli seçilmelidir. Eğer ahşap ve ince ayaklı koltuklar tercih edildiyse küçük ve odanın orta kısmında az bir alan kaplayacak şekilde tercih edilebilir. Eğer puf yani şişme kanepe ve kotlular tercih edildiyse halı isteğe göre büyük ya da küçük tercih edilebilir. Klasik salonda tarza zevke göre ortaya orta sehpa koyulabilir. Fakat orta sehpanın klasik tarza uygun olmasına dikkat edilmelidir. Eğer ince ahşap ve desenli ayaklara sahip koltuklar tercih edilmişse yine ahşap ve aynı desenlere sahip bir orta sehpa tercih edilebilir. Diğer dekorasyonlar eklemeler sizin salonunuzun artık daha da güzelleşmesini sağlayacaktır. Bunlar açıklanmaya duvar rengiyle başlanılabilir. Duvar rengi genelde krem rengi gibi renkler tercih edilmekle beraber kahverenginin açık tonları da düşünülebilir.

Klasik salonda olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir başka eşya vitrinlerdir. Vitrinler çok fazla sayıda porselenle süslenebilir. Klasik salon tasarımında mumlar önemli bir yere sahiptir. Ortam yeterli sayıda klasik tarzda uygun renkli mumlarla dekore edilebilir. Bir başka husus salon tabanları mutlaka ahşap olmalı ve cilalanmış olmalıdır. Aydınlatma için ise yoğun kristaller içeren avizeler tercih edilebilir. Perdelerin koyu renkte seçilmeleri klasik tarzın kendini göstermesini sağlayacaktır. Gerektiğinde mumları yakıp perdeyi çekmek ve loş ortam yaratmak klasik tarzın vazgeçilmez görünümlerindendir. Genele olarak klasik tarz oda tasarımına simetrik desen yoğunluk koyu renk hakimdir.

Klasik tarzda bir salona girdiğiniz zaman zenginlik ve gösteriş göze çarpar. Özellikle avizelerin kristal seçilmesi zenginliğinize daha da parlaklık ilgi çekicilik katacaktır. Klasik tarz salonları tercih ederek yanılmayacaksınız. Eskimeyen modanın belki tek sahibi klasik tarzdır.