Kolay egsersiz, birçoğumuz tarafından unutulan ya da üşenilen fiziksel hareketlerdir. Gündelik yaşamda kolayca yapılabilecek olan ve ekstra bir giysi ya da aksesuar gerektirmeyen, ayrıca en az spor kadar yararı olan bu etkinlikleri, yaşamınıza dahil ederek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Kolay eksersiz denildiğinde, akla ilk gelen kesinlikle yürüyüş olacaktır. Topuklu ayakkabılarla değil elbette; ancak düz ve rahat ayakkabılarla yürümek, sağlığınız için son derece faydalıdır. İşe veya okula giderken çok kolay uygulanabilir. Ekonominize de etkisi olumlu olacaktır. Merdivenlerin, asansör kullanımı yerine tercihi de aynı etkidedir. Yürüyüşün mümkün olmadığı durumlarda ise bisiklet kullanmak son derece faydalı olacaktır.

KOLAY_EGZERSIZ

KOLAY_EGZERSIZ

Yürüyüş ve bisiklet sürmek dışında, fırsat buldukça boyun esnetmesi (kütletmek değil), omuz çevirme, el bileklerini oynatmada minik; ancak güzel bir başlangıç olacaktır. Akşam televizyon izlerken de yapabileceğiniz bu hareketlere, ayrıca isterseniz şınav, mekik gibi biraz daha efor gerektiren hareketleri de ekleyebilirsiniz. Hafif sırt üstü yatarken pedal çevirmek, otururken ayak bileklerinizi saat yönünde ve saat yönünün tersine oynatmak da birer seçenektir. Tüm bu kolay eksersizler, sporcuların spor yapmaya başlamadan önce başvurduğu ısınma hareketleridir. Isınma olarak isimlendirilmesinin nedeni ise, kasları çalıştırıp ısıtmasından ötürüdür. Yani hafif terleme ve devamında susuzluk, normal etkilerdir. Soğuk olmaması kaydıyla sık sık sıvı tüketerek bu eksersizleri tamamlayabilirsiniz. Bir süre bu hareketleri düzensiz olarak yapsanız bile, unutmamanız gereken şey, tüm bunları devamında bir düzene oturtmanız gereğidir.

Yatmadan önce kolları sallamak, bel çevirmek gibi gayet basit hareketler de kolay eksersizlere örnek gösterilebilir. Bu tip hareketler, az da olsa kalori yakmanızı ve kaslarınızı harekete geçirmenizi sağlayacaktır. Hem tembelleşen kasları çalıştırarak olası hastalıklara önlem almış olacak, hem de spora karşı ilgi duymanızı sağlayacaktır.

Kolay eksersiz sayesinde çok daha sağlıklı bir yaşam sizin olacak…