Dini vecibelerimiz olan kurban kesmek, yaptığımız en büyük fedakarlıklardan birisidir. Bildiğiniz gibi küçük baş kurbanlık alma işi artık günümüzde eskiye oranla çok zor. Bilindiği gibi artık her işin içerisinde bir hile hurda bulunabilir. Kurbanlık alırken satıcıların başvurduğu bir çok hile yöntemleri bulunuyor. Küçük baş kurbanlık seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şey alacağınız hayvanın sağlığının yerinde olması ve kurban olması için gerekli niteliklere sahip olup olmamasıdır.

Alacağınız küçük baş kurbanın öncelikle sağlığının tam olmasını anlamanız gerekmektedir. Besicilik ile uğralan kişiler aslında birkaç ufak kontrolun ardından  hayvanın sağlıklı olup olmadığını anlayabiliyorlar fakat bizler şehirde yaşadığımız için hayvandan pek anlamıyoruz. Bu nedenden dolayı size bir kaç önemli bilgi vericem.

Öncelikle alacağımız hayvanın kuyruklu olup olmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Satın alacağınız hayvan eğer kuyruksuz olursa eti bolca yağlı olacaktır. Eğer yağlı et sevmiyorsanız yani yağsız eti tercih edenlerdenseniz mutlaka kuyruğu olan bir hayvan satın almanızı öneririm.

Bir diğer kontrol ise hayvanın yürüyüşünün ve gözlerinin nasıl olduğudur. Normal şartlar altında eğer küçük baş hayvanın sağlık sorunları yoksa yalpalayarak yürümez. Zamanının büyük bir çoğunluğun da geviş getirmekle uğraşır. Alacağınız hayvanın gözlerine bakarak da sağlıklı olduğunu anlayabilmek bir açıdan mümkün denebilir.

En önemli kriter satın alacağımız hayvanın boynuzudur. Hayvanların boynuzunun kesilmiş olması veya kırık olması hayvanın kurban edilmesinde hiç bir  engel teşkil etmemektedir. Fakat boynuzun tamamen kırılmış yani kökten kesilmiş olması kurban edilmesi için önüne bir engel teşkil edebilir. Kurbanlık satın alanların en çok başına gelenlerden birisi de hamile hayvan satın almadır.

Hamile olan hayvanın kurban olarak kesilemeyeceği için öncelikle bu kontrolün yaptırılması gerekmektedir. Satış yapan kişiler satış öncesi yapacakları birkaç tetkik ile hayvanın hamile olup olmadığını anlayabilirler. Eğer hamile olan bir hayvan satın almak istemiyorsanız kurbanlık yerlerinde sunulan kurbanlık testlerine hayvanınızı tabii tutabilirsiniz. Eğer daha da garanti çözüm arıyorsanız yalnızca erkek hayvanları kurbanlık olarak tercih etmelisiniz.