Küreselleşen dünyamız ile birlikte artık haberleşme, ulaşım, bilgi edinme çok kolay bir hale geldi. İnsanlar ulaşmak istedikleri bilgilere gelişen teknolojik ürünler sayesinde kısa sürede en etkili ve verimli şekilde ulaşabiliyorlar. Bugün ister kurumsal olsun ister bireysel olsun yediden yetmişe bütün sektörlerin, tüm firmaların, fabrikaların, sanayi kuruluşlarının internet siteleri mevcut. Bu siteler ihtiyaç duyduğumuz bilgileri hızlı ve öz bir biçimde ulaşmamızı sağlıyor. Bugün istediğimiz her konudaki bilgiyi öğrenebilmek hiç de zor değil.

Parmaklarımızın ucundaki sanal dünya, bize bu konuda gereken her bilgiyi sunmaya hazır. Üstelik aklınıza gelebilecek her ne olursa olsun, bunların satışını, bilgilerini, reklamını yapmak sanal alemde artık çok daha kolay olduğundan, internete olan rağbet her geçen gün artmakta. Günümüzde küçük ölçekli bir firmadan tutunda, devasa yapılanmadaki holdinglere kadar herkes internet ticaretinin akımına (belki de çağın gerekleri yüzünden mecburen)kapılmış durumda ve bu durum internette kendini gösteren, bütün ürünlerin fiyatlamasına bir sebeple etki ediyor.

Bir şekilde rekabet ortamına giren firmalar kimi zaman mecburen, kimi zamanda piyasayı kızıştırmak, müşteri çekebilmek ve belki de sektörü ellerinde tutmak adına fiyatlamalara etki ediyor ve sanal alem piyasasını belirliyor. 1990’lardan sonra ortaya çıkan ve günden güne büyüyen, gelişen internetin zararlı yönleri de var mıdır bilinmez ama yararları olduğu apaçık bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.