İnsan bedenine yapılan birçok cerrahi müdahalede risk olduğu bilinen bir gerçektir. İşlem sırasında kullanılan aletler günümüzde oldukça modernleşmiş olsa da Kürtajın Riskleri görmezden gelinmemelidir. – Kürtaj da en sık görülen risk kanamadır. Bebek 10 haftadan büyük olmadıkça aşırı bir kanama ile karşılaşılmaz.

Operasyon sırasında ve sonrasında yaklaşık bir hafta devam eden adet kanaması şeklinde hatta 1-2 günü sancılı kanamalar yaşamanız normaldir fakat bu kanama süresinin artması durumunda olası farklı bir riski önlemek için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Her kadında kanama olacak diye bir tanı yoktur.

– Kürtajdan yaklaşık 10-15 gün sonra kanamanızın artma durumları olabilir bu durum rahimde parça kalmış olabileceğini işaret eder. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka kürtaj sonrası kontrollerin düzenli yaptırılması önerilir.

-Kürtaj da doğrudan rahim içerisine müdahale yapıldığı için, operasyonda kullanılan aletlerin steril olmasına dikkat edilmelidir. Aletlerin steril olmaması bile bile enfeksiyon riskine davetiye çıkarmaktır.

– Kürtaj sonrasında enfeksiyon gelişmesi veya rahim içinin keskin küretle kazınması sonucu rahim içi duvarlarında yapışıklık olabilir. Bu durum adet görememeye ve kısırlığa yol açabilir.

Genelde tedavi şekli olarak hastaya spiral takılması ve hormon ilaçlarıyla desteklendiği görülmektedir.

– Kürtaj sonrasında adet gecikmesi ve adet düzensizliği yaşanabilir. Bu durum sizi korkutmasın geçici bir süreçtir. Operasyondan sonra ilk adet döneminiz yaklaşık 30-40 gün sonrasında gerçekleşir ve yaklaşık birkaç aylık süreçten sonra eski adet düzeninize geri dönersiniz.

Tabi yaklaşık 40 gün sonrasında hala adet görmediyseniz bunun yeni bir bebeğin habercisi olabileceğini de göz ardı etmemek gerekir.

– Rahim içerisinde gebelik kesesinin görüntülenmeden kürtaj yapılması gebeliğin devamı riskini ortaya çıkarabilir. Çoğunlukla 5 haftadan önce yapılan kürtajlarda, kesenin çok küçük olması nedeniyle vakumla alınamamasından kaynaklanır. Kürtaj sonrasında yapılan kontrollerde ortaya çıkar ve ikinci bir cerrahi müdahale gerektirir.

– Kürtaj da çok seyrek rastlanan komplikasyonlardan biri de rahmin delinmesidir. Kürtaj vakum kullanılarak bir nevi körlemesine yapılan müdahale şekli olduğu için az karşılaşılan bir durum olsa da, bu riski de bilmekte fayda var.