Özellikle gözlük yerine tercih edilen lenslerin kullanımı göz sağlığı açısından büyük önem taşır. Göz bozukluğun da yada güzellik için tercih edilen lensler süreleri bittiğin de kesinlikle kullanılmamalıdır. Takarken ya da çıkarırken mutlaka eller yıkanmalıdır.

Yüzmeye giderken de mutlaka çıkarılmalıdır. İlk defa takılıyosa mutlakabir göz muayenesinden geçmelidir.Lenslerdoğru kullanılmazsa gözde kalıcı hasarlara neden olabilir bunun için  kullanımına önem vermek gerekmektedir.Gözümüz en değerli organımızdır ve onu korumak bizinm görevimizdir. Kontak lens kullanırken yanma batma kızarıklık,bulanık görme gibi unsurlar varsa heme n lens’in çıkartılması gerekir.

video


Lenste tahribat olup olmadığına bakılması gerekir solüsyonuna da batırılırsa herhangi  bir yıpranma olup olmadığını anlayabilirsiniz.Bazı havaşartlarından dolayı da gözler de kuruma olabilir bunun içinn lens kullanırken göz yaşartıcı kullanmanız da fayda vardır. Lens gözünüzdeyken kesinlikle doktorunuzun önermediği bir damlayı kullanmayın. Lensi takmadan önce ellerinizimutlaka sabunla iyice yıkayınız. Denize ve havuza lensinizi çıkartmadan kesinlike girmeyiniz.Temizlik kurallarına dikkat ediniz ve 6 ayda bir doktor kontrollerinizi göz muayenizi yaptırınız. Lensleri koyduğunuz kapların da temiz olmasına dikkat edinizi yıkadıktan sonra hava yoluyla kurumasına önem veriniz.