Geçmişten günümüze birçok insanın baş belası olmuş, minik mikroskobik organizmalar. Bu organizmalar ne kadar minik olsalar da deri ve tırnak altına yerleşerek önemli problemlere yol açabilmektedirler. Öyle ki deri enfeksiyonu denildiğinde akla ilk gelen şey kuşkusuz mantardır. Oldukça fazla çeşidi bulunan mantar hastalığının en çok görüldüğü yerler; el, ayak, kasık, saç olmakla beraber vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilmektedir. Önceleri kızarıklık, kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkarlar; sonraları uygun ortam buldukça yayılırlar ve deride döküntüye sebep olurlar. Yayılabilmeleri için üç şeye ihtiyaçları vardır: sıcaklık, nem ve havasız ortam. Üstelik bulaşıcıdırlar ve kolay yayılırlar. Eğer erken fark edilip tedavi edilmezse çok daha ciddi sorunlara sebep olabilirler. Peki, mantar tedavisi mümkün müdür?

Mantar tedavisi halk arasında ne kadar imkânsızmış gibi tabir edilse de bu inanış tamamıyla yanlıştır. Sırf bu yüzden tedaviye başlamayıp ömrünün sonuna kadar mantarla yaşayacağını düşünen insanların olması üzüntü verici bir gerçektir. Hâlbuki tedavi yöntemi oldukça basittir. Sadece uzun zaman alması – üç haftadan dört aya kadar- ve dikkat istemesi sabır gerektirmektedir. Öncelikle tedaviye uzman bir hekime başvurarak başlanmalı ve mantarın oluşum sebebi belirlenmelidir. Bundan sonra yapılacak iş ise bu sebebi ortadan kaldırmak olacaktır. Bunun için çeşitli ilaç tedavileri mevcut. Buna deriden uygulanan kremler veya tablet şeklinde alınan ilaçlar örnek verilebilir.

İlaç tedavisinde dikkat edilmesi gereken şey ilaçları düzenli ve zamanında kullanmaktır. Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise kişisel temizliktir. Mantar oluşan bölgeyi nemden arındırmak, kuru tutmak tedaviyi hızlandıracaktır. Terlenince, duştan veya havuzdan çıktıktan sonra mantarlı bölge mutlaka özenle kurulanmalıdır. Özellikle ayak mantarında kurulama işi es geçilmemelidir; çünkü parmak araları ne kadar ıslak kalırsa mantarın yayılması bir o kadar kolay olacaktır. Dikkat gerektiren bir diğer nokta da tedavinin sürekliliğinin sağlanmasıdır. İlaçların hızlı yanıt vermesi sonucu bazı hastalar iyileştiğini düşünüp tedaviye son vermektedirler. Böyle durumlarda mantarın yeniden çıkması kaçınılmazdır.

Siz siz olun, mantar tedavisini ciddiye alın ve yapılması gerekenleri aksatmadan yapın. Olabildiğince toplu kullanılan mekânlarda temkinli davranın ve önlemlerinizi alın. Tırnak makası, havlu, tarak gibi kişisel eşyalarınızı yalnızca siz kullanın. Mantarın hiç fark etmeseniz dahi her an başınıza gelebilecek yaygın bir hastalık olduğunun bilincinde olun ve unutmayın ki; mantar tedavisi hiçte sanıldığı kadar zor değildir…