Meksika mutfağı, lezzetli yemek, tatlı ve içecek çeşitleriyle, çiliye olan düşkünlüğüyle Amerika kıtasında yer alan diğer ülkelerin arasından sıyrılarak dünya çapında ün kazanmış, en bilinen mutfaklardan biridir. Mısır, çili, domates, yer fıstığı, kakao, vanilya gibi malzemelerin anavatanı olan Meksika, bu malzemelerden enfes yemekler türetmeyi başarmıştır.

Genel olarak İspanyol, Fransız ve Arap mutfaklarından etkilenmiş olan, yaygın olarak bilinen Meksika mutfağındaki popüler yemekler daha çok ülkenin kuzeyinde yapılıp, tüketilirken ülkenin güneyi yerel ve geleneksel yemeklerini tüketmeye devam etmektedir.

Meksika yemeklerinde en çok kullanılan, tüketilen bazı yiyecekler ise; çili, tortilla, mısır, olarak sıralanabilir. Tortilla, ülkenin kuzeyinde buğday unundan, güneyinde ise mısır unundan yapılan çok ince bir pide türüdür. Yemeklerin yanında tüketilebileceği gibi taco, quesadilla, buritto gibi yaygın tüketilen yiyeceklerin ana malzemesini oluşturur. Çili ise yüzlerce çeşidiyle baharat olarak, yemek olarak, yemeklerin yanında aperatif olarak ve benzeri şekillerde tüketilir. Mısır, un haliyle kullanılabildiği gibi tane şekliyle yemeklerin, salataların içerisinde de bolca bulunur.

Meksika’da öğün alışkanlıkları dünyanın geneline oranla biraz daha farklıdır. Kahvaltı kahve ve basit atıştırmalıklarla geçiştirilirken, öğle yemekleri çorba, ana yemek, tatlı ve içecekten oluşur. Akşam yemekleri ise yine taco benzeri atıştırmalıklardan ibarettir. Bu yüzden Meksika mutfağındaki en önemli öğün öğle yemeğidir denebilir. Acı ağırlıklı yemeklerinin yanında tatlı ve bira çeşitleri de oldukça fazladır.

Dünyaya yayılmış ve yaygın olarak tüketilen bazı Meksika yemekleri ise;

Taco: En çok bilinen Meksika yemeklerinden olan taconun dış malzemesi tortilladan oluşurken iç malzemesi kıymadan, sebze türlerine, çiliden, baharatlara kadar değişiklik gösterebilmektedir. En bilinen türü ise soğan, domates, çili ve kıymanın kavrulup, karıştırılarak sert taco kabuğunun içerisinde yerleştirilmesiyle yapılanıdır.

Buritto: Dürüm şeklinde servis edilen buritto, tortilla içerisine yerleştirilen tavuk, dana eti, jalapeno biberi, acı sos gibi malzemelerden yapılır.

Quesadilla: Burittoya benzeyen ancak üçgen şeklinde dilimlenen quesadilla, buritto malzemelerine ek olarak ekşi krema ve guacamole sosu içerir.

Fajita: En ünlü et yemeklerinden biri olan fajita, genellikle dana etinden yapılsa da tavuk etinden ve karidesten yapılan çeşitleri de vardır. Soğanla kavrulan et, biber çeşitleriyle birlikte servis edilir.

Chiles en Nogada: Çili biberinin et, kuru meyveler, nar ve krema ile doldurulmasıyla yapılır. Oldukça farklı bir Meksika yemeğidir.