Moda’da sıklıkla kullanılan terimler

Animal Print: Moda’da desenli giysiler için kullanılır. Leopar desenli, zebra desenli veya aslan desenli giysiler..

Baguette Bag: Uzun, küçük ve dar bir çanta anlamına gelir. Seyahatlerinizde yanınızda taşıyacağınız, en önemli eşyalarınızın yanında bulunduğu ve askısı omuza asılabilecek çantadır.

Cool Chic: Feminenliğin en baskın tarzını oluşturanlar için söylenir. Vücut hatlarını tamamıyla belirginleştiren etek, bel hizasında olan ceket ve beyaz bluz kombinesini, seksi yüksek topuklularıyla tamamlayanlar cool chic olarak adlandırılır. Genellikle lüks bir görüntüye sahiptirler. Boyun için kaliteli ve lüks sayılan kaşmir veya ipek gibi materyaller kullanırlar. Bu stiliyse yine lüks aksesuarlarla (altın, inci vb.) tamamlarlar.
Full Skirt: Belinize tam oturan, aşağı indikçe genişlemekte olan diz seviyesinde etek. Kloş eteğin İngilizcesi anlamına gelir yani. 50li-60lı yılların modası. Genellikle pilili tercih edilmektedir.
It-Jeans: Cool ve ihtişamlı gösteren jeans pantolonlar. Çoğu ünlü tarafından günlük hayatta kullanılan ve her kıyafetin altına uyum sağlayabilen rahat pantolonlar.

Jabot: Bluzların veya elbislerin dantelle süslenerek hazırlandığı şık ve kaliteli kumaştır. Günümüzde Louis Vuitton’un üretimini yaptığı, Fransızların erkek modasından eslinlenerek üretilen kıyafetlerdir. 17.yüzyılın başlarından itibaren kullanılmaya başlan jabot tarzı, şu an da büyük rağbet görmektedir.
Seamless: İngilizce dikişsiz anlamına geliyor. Günümüzde, iç çamaşırlar için sıklıkla kullanılan bu terim, oldukça popüler. Sutyenler, dikişsiz olmasıyla bayanlar tarafından oldukça fazla talep ediliyor. Aynı zamanda pantolonlar veya etekler için de aynı durum söz konusu. Dikiş sorunu olmayan etek ve pantolonlar daha şık bir görünüme kavuşmayı sağlıyor.

Trenchcoat: Her mevsim giyilebilen pardösü modeline verilen isimdir. Trenchcoat denince akla Burberry markası gelmektedir. Model olarak, beli bir kemerle veya kendi kumaşıyla bağlanabilmektedir. Tercihe bağlı olarak kapüşonlu modelleri bulunmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde tercih edilen trenchcoatlar şık bir görünüm için oldukça ideal giysilerdir.

Used-Look: İngilizce, kullanılmış görünüm anlamına gelmektedir. Bir anlamda eskitme diyebiliriz. Yeni aldığınız bir giysinin sanki uzun yıllardan beri giyiliyormuş gibi gözükmesi used-look olur.

Vintage: Nadide ve özel parça yahut koleksiyonlar için kullanılmaktadır.