İnsanların sıkça karşılaştığı çok genel bir söz vardır. “Müzik, ruhun gıdasıdır” Elbette bu söz boş yere söylenmemiştir. Bu konuda bir çok bilimsel araştırma yapılmış, denekler kullanılmış ve sonuçları gözlemlenmiştir. Bu sonuçlara göre müzik, insan psikolojisini etkileyen önemli faktör olarak ortaya konulmuştur. Örneğin her gün arabesk dinleyen birisi, hayata karşı daha duyarsız, asosyal ve içe kapanık bir psikoloji içine girer.

Klasik müzik ise bir çok hastanede doktorlar tarafından ameliyat esnasında dinlenmiş ve konsantrasyonu sağlamlaştırma özelliğinden faydalanılmıştır. Günümüz dünyasında bir çok ülkede ise bazı müzikler bebeklere dinletilmektedir. Eski çağlarda da kullanılan bu yöntem, bebeğin rahatlamasına, huzur bulmasına yardımcı bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden bebekler uyutulurken onlara ninni söyleriz. Müziğin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Müzik ruhun gıdasıdır sözünü destekleyecek bir diğer örnek ise, psikolojik hastaların tedavisinde müzikten faydalanılmasıdır. Amasyadaki akıl hastahanesinde dünyada ilk kez müzikli tedavi yöntemi kullanılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu başarıdan sonra dünyanın pek çok yerinde de bu yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Elbette her müzik insanları olumlu yönde etkilemez. Hareketli bir müzik bir anda coşmanızı sağlıyorken, duygusal bir aşk müziği size bazı duygusak şeyleri hatırlatıp bir anda ağlamanızı sağlayabilir. Ruha dokunan müzik, insan ruhundaki hangi noktaya dokunursa, o nokta harekete geçmeye başlar.

Bu yüzden dinlediğimiz müziklerin bizi yönlendireceğinin farkında olup, müzik seçimlerimizi ona göre yapmamızda fayda olacaktır. Çocukluk çağından beri dinlenen müziklerin ise insan gelişiminde önemli bir faktör olduğunu bilerek, çocuklarımızın dinlediği müzikleri de mercek altına almalıyız. Özellikle blu çağındaki gençlerin karakterlerinin oturması esnasında dinledikleri müziklerin gelişimlerinde kalıcı bir etki yaratabileceğini bilmenizde fayda olacaktır.