Norveç dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi olarak bilinir, aynı zamanda dünyanın en güzel ülkelerinden birisidir. Norveç’in özellikle sırt çantalı gezginlerin bütçe kaygısı duymadan rahatça gittikleri ve sık tercih ettikleri bir destinasyon olduğunu söyleyemeyiz ancak eşsiz doğal güzellikleri ve medeniyet ve refahın dünyada belki de en üst seviyede yaşandığı bakımlı şehirleri ile bu ülke görülmeye değer.

Norveçlilerle konuşup bir biranın 10 Euro tuttuğunu öğrendiğinizde insanların bütçesi burada yaşamaya ya da seyahat etmeye nasıl yetiyor diye düşünebilirsiniz. Gözünüz korkmasın, bazı noktalara dikkat ederseniz bir öğrenci bütçesi ile bile Norveç’i gezebilirsiniz. Öncelikle, Norveç’in Euro bölgesine dahil olmadığını unutmayın. Ülkenin para birimi Norveç Kronu. Şu günlerde 1 Euro 8 Norveç Kronu ediyor.

Ulaşım: Norwegian web sitesinin düşük ücret takvimine mutlaka göz atın. Burada 20 Euro gibi fiyatlarla bilet bulmak mümkün. Ryanair firması da Oslo’ya uçuyor ancak havaalanlarının Oslo şehir merkezine çok uzak olduğunu aklınızdan çıkartmayın (Torp, Oslo’ya 160 km. mesafede. Rygge ise 60 kilometre). İnternette ucuz uçak bileti bulmanın püf noktalarını anlatan pek çok yazı var, seyahatinizden önce bunları okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine transfer içinse tren yerine otobüsü tercih edin ve öğrenci indirimi ve benzeri indirimlerden faydalanın. Çevreyi gezmek için: Widerøe, Norwegian ve SAS sayfalarında ucuz iç hat uçuşlarını araştırın.

Oslo ve Bergen şehirleri arasında dağ manzaralı güzel bir tren yolculuğu yapabilirsiniz. Norveç Ulusal Tren Yolları sayfasından Minipris biletleri almaya çalışın. Öğrenci indiriminden de faydalandığınızda bu biletler çok ucuza gelebilir. Stavanger, Kristiansand veya Trondheim şehirlerinden birisine gidiyorsanız Lavprisekspressen’in otobüs biletlerine bir göz atmalısınız. Sayfa Norveççe ancak Google Translate yardımı ile aradığınız bilgiyi kolayca bulabilirsiniz. Norveç şehirleri çok büyük değildir. Hele ki yürümeyi ya da bisiklet sürmeyi seviyorsanız neredeyse hiç toplu taşıma masrafı yapmadan şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Oslo’da bir şehir bisikleti kiralamak iyi bir fikir olabilir. Turist enformasyon bürolarından 100 Kron karşılığında günlük turist kartı alabilirsiniz. Norveç Sahil Ekspresi (Hurtigruten) Norveç sahili boyunca uzanan bir tren yolculuğu fırsatı sunar ve fiyordları görmek için harika bir yoldur. Hurtigruten için bilet alırken öğrenci ve grup indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca gece yolculuk edecekseniz trende uyuyarak konaklama masrafından da kurtulursunuz. Yiyecek & İçecek: Dışarıda yemek Norveç’te restoranlarda yeme içme özellikle öğrencilere oldukça pahalı gelebilir. Yerel halka ucuz ve mütevazı ancak iyi hizmet sunan restoranları sorup öğrenmekte fayda var. Oslo’da Grønland semtine gidebilirsiniz. Pek çok göçmenin yaşadığı bu kozmopolit bölgede ucuz restoran ve cafeler bulunabiliyor. VisitOslo sitesi de ucuz yeme içme olanaklarıyla ilgili faydalı bilgiler içeriyor. Alkol ve tütüne gelirsek, bu ikisinin Norveç’te çok pahalı zevkler olduğunu söylemekte yarar var. Bir bardak biranın fiyatı 29 Kron ile 90 Kron arasında değişiyor.

Doğru yeri seçerseniz oldukça tasarruf edebilirsiniz. Burada Oslo’daki farklı barların fiyatlarını bulabilirsiniz. Alkollü içkiler Norveçliler dışarıda harcayacakları içki parasından tasarruf etmek için genelde bara gitmeden önce evde de bir miktar içerler. Barlar ve kulüpler erken kapandığı için eve dönüldüğünde de yine içmeye devam ediyorlar. Eğer bir arkadaşınızın evinde kalıyor ya da CouchSurfing yapıyorsanız siz de birkaç bara göz atmak amacıyla gidebilir, sadece bir iki kadeh içip alkol almaya evde devam edebilirsiniz. Bu daha ucuza mal olacaktır.

Süpermarketlerde en ucuz bira 10 – 12 Kron civarı. Şarap ve diğer içkilerse Türkiye’deki Tekel kurumuna benzer devlet kurumu Vinmonopolet’in mağazalarından alınıyor. Bu mağazalarda iyi bir şişe şarap 75 Kron. Alkollü içkileri havalimanlarındaki duty free mağazalarından ucuza almak da iyi bir fikir. Yiyecek alışverişi Dışarıda yemek pahalı olduğu için yemeği kendiniz pişirmek isteyebilirsiniz. Eğer doğru yerlerden alışveriş yaparsanız epey tasarruf edebilirsiniz. REMA 1000 süpermarket zincirinde fiyatlar diğer yerlerden daha ucuzdur. Başka marketlere gittiğinizde ise indirimli ürünleri tercih edebilirsiniz. KIWI süpermarket zinciri kampanyalı ürünler açısından oldukça zengindir.

Konaklama: CouchSurfing kesinlikle Norveç’te en ucuz konaklama alternatifi. Ayrıca ülke genelinde pek çok ucuz hostel bulabilirsiniz. Yaz aylarında otellerin çoğu turistlere yönelik özel kampanyalar yapıyor. Ülkede kamp geleneği de çok yaygın. Anayollar ve özel mülklere en az 200 metre uzaklıktaki her yerde kamp yapmak serbest. Yaz aylarında çadırda kalmak size çok tasarruf sağlayabilir.

Kötü hava koşullarında ücretli kamp alanlarında barınabilirsiniz. Goscandinavia sayfası Oslo ve Bergen’de bedavaya yapılabilecek şeyler için güzel fikirler ve ipuçları sunuyor. Gitmeden önce bu ve benzeri web sitelerinde araştırma yaparak ücretsiz sanat etkinliklerini, ücretsiz müzeleri ve başka fırsatları öğrenebilirsiniz. İyi yolculuklar!

 

Kaynak : http://www.travelettes.net/how-to-travel-norway-on-a-budget/