Evet bir gün ekranınıza baktığınızda ekranınızda sinek pisliği zannetiğiniz ama elinizle temizlemeye çalıştığınızda lekenin ekranın üzerinde değilde ekranın içinde olduğunu farkettiğinizde ve işin kötüsü onun zaten leke değilde ölü bir veya birkaç piksel olduğunu öğrendiğinizde içiniz cııııız etti değil mi?

Yoksa nerde benim siteme uğramazdınız ki…

Google amcadan arattınız ve geldiniz benim mekana hoş geldiniz. Öncelikle ölü piksel nedir?

Malum gelişen teknoloji sayesinde eski tüplü ekranların yerini LCD, plazmalar aldı. Bazen ekranınız üzerine örneğin cep telefonu ekranını örnek verelim 1 su damlası düştüğünde ekranı damlacığın olduğu yerde aşağıdaki şekilde görürüz hepimizin başına gelmiştir

Evet ekranda da gördüğünüz gibi ekranımız 3 ana renkten oluşuyor ve bu sayede diğer ara renkleri de gösterebiliyor. Yukarıda ölü bir piksel görülmekte. Zaten ölü pikseli görmemek imkansız dediğim gibi bir gün mutlaka gözünüz takılacaktır. Ölü pikselin rengi siyahtır genelde ama ben Şükrü Saraçoğlu Stadadındaki LCD ye baktığımda orada mor renkli ölü bir piksel hep gözüme çarpar.

Neyse ölü bir pikseli kolayca nasıl buluruz sorununa ise çok kolay bembeyaz bir resim açın ve dikkatlice ekranınıza bakın mutlaka gözünüze çarpacaktır.

Ölü piksel varsa üreticiye geri verebilir miyiz?

Öncelikle tüm firmalar 3 adet ölü pikseli normal karşılıyor eğer sizde sadece 3 adet ölü piksel varsa geri veremezsiniz ama 4 ve yukarı ise ölü piksel sayısı kesinlikle aldığınız yere geri verebilirsiniz.

Hep derler ya elektronik eşya işi şans işidir diye gerçekten öyle, düşünün işte 3000 Tl verip 3D Tv alıyorsunuz ve ekranın ortasında kırmızı bir leke size bakıp duruyor ve de bunu teslim edemiyorsunuz. Kötü valla.

Bu durumda bence TV nizi güvenilir yerlerden alın örneğin Bimeks,Teknosa gibi en azından onlarda 1 hafta içinde koşulsuz iade etme gibi çözümleri var. Sizde her halde bir hafta içerisinde ölü piksel var mı yok mu tespit edebilirsiniz.

Ve canınız sıkılmadan Tv niz bozulana kadar kullanabilirsiniz.

Neyse hadi kolay gelsin size,

Bu arada programı da var ondan bahsetmeyi unuttum

İsmi UndeadPixel isme tıklarsanız adrese yönlenecektir. Bu da ölü pikseli tespit için işinize yarar. Ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Bir de piksel için son bir şey ekliyeyim, ölü olan piksel tembel olabilir, kulak çöpü ile ölü olan piksele hafifçe bastırın belki canlanır ama hayvan gibi bastırmayın yoksa onun yanındaki pikselleri de öldürebilirsiniz…..

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, yorumlarınız önemli benim için bekliyorummmm…