Dünya çapında Statue of Liberty ismi ile bilinen Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devleti’nin New York şehrindeki Özgürlük adası üzerinde bulunmaktadır. 1886 yılında inşası tamamlanan bu heykel, yapıldığı günden bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olmuştur. Aynı zamanda bir gözlem kulesi özelliğine de sahip olan bu heykel, dünya üzerindeki en popüler ve en bilindik heykellerin de başında gelmektedir.

Özgürlük Heykeli, bakır maddesinden yapılmıştır. Kuruluşunun 100. yılında, Fransa devletinin Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye ettiği Özgürlük Heykeli, 1884 ile 1886 yılları arasında bir yapım süreci yaşamıştır.

ozgurluk_heykeli2

ozgurluk_heykeli2

Özgürlük Heykeli, sağ elinde bir meşale ve sol elinde de bir hitabe tutan bir figürden ibarettir. Heykeldeki tabletin üzerinde, 4 Temmuz 1776 tarihli Bağımsızlık Bildirgesi’ne atıf yapmak için, bu tarih kazınmıştır. Heykelde duran figürün başındaki “taç” simgesinin 7 sivri ucu, 7 kıtayı veya 7 denizi simgeleme amacıyla yapılmıştır. Heykelin yüksekliği 46 metre, kaidesi de bu hesaba sokulursa, toplam yükseklik 93 metre olmaktadır. Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği ise, 13 metredir.

Özgürlük Heykeli ziyaretçileri, heykelin içinden meşaleye kadar olan bölüme geçerken, 168 basamaklı büyük bir merdivenden yukarı çıkarlar. Heykeldeki meşalenin etrafında bulunan dehlizde, 15 kişi bir arada dolaşabilecek şekilde tasvir edilmektedir. Heykelin başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise, kafa bölümündeki taç dahil olarak, 5 metredir.

Dünya genelinden gelen turistlerin ziyaretine açık olan Özgürlük Heykeli, ulaşım olarak da kolay bir yol aşamasına sahiptir. Heykelin bulunduğu adaya, sıklıkla seferi bulunan bir feribot le gidilmektedir. Ardından, merdivenlerden çıkılarak, heykelin en haz duyulan tepe noktasına çıkılabilmektedir. Bu noktadan, New York Limanı izlenebilmektedir.

Heykel için modellik yapan kişi, Singer dikiş makinelerinin kurucusu olan Isaac Singer’ın eşi Isabelle Eugenie Boyer’dir. 1884 yılında yapımına başlanıp, 1886 yılında yapımı tamamlana heykel, 350 parçaya bölünerek 214 sandık içine konulmuş ve New York limanına ulaştırılmıştır. Tüm bu parçalar, 4 aylık bir süre içerisinde yeniden birleştirilmiştir. 28 Ekim 1886 tarihinde ise, binlerce Amerikalı’nın gözleri önünde açılışı gerçekleştirilmiştir.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde, 1984 yılından bu yana kendine yer bulan Özgürlük Heykeli, kendisine benzer çok sayıda kopyaya sahiptir. Fransa’da, Japonya’da ve diğer bazı ülkelerde, çeşitli ebatlarda kopyaları bulunan heykel, dünya genelinde oldukça tanınır ve bilinir bir simgedir.