Pelteklik en basit tanımıyla konuşma esnasında bazı harflerin doğru olarak telaffuz edilememesidir. Dolayısıyla doğru telaffuz edilemeyen harf yerine farklı bir harf kullanılır. Kapsamlı bir tanım yapmak gerekirse sürtünmeli sesler dediğimiz s, ş, z, f… gibi harfleri kullanırken dilin dişlerin ve nefes alma işleminin koordineli çalışmamasından kaynaklanır. Tıbbi bir terim olan artikülasyon kelimesi peltekliği kapsamaktadır.

 

Artikülasyon konuşurken kullanılan harflerin ağızdan doğru çıkmamasıdır. Tıpta pelteklik artikülasyon bozukluğunun bir alt versiyonu olarak bilinir. Peltekliğin birçok nedeni olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; kişinin ağız ve damak yapısı, dilinin büyüklüğü, çene yapısı, diş yapısı gibi fiziksel bozukluklar pelteklik sebebi olabilmektedir. Pelteklikte kişinin yaşı da göz önünde bulundurulmalıdır. Pelteklik çocuklarda daha doğru bir ifadeyle 18 yaş altı bireylerde daha çok görülmektedir. Çocuklarda pelteklik bir bozukluk değil sevimli bir durum olarak değerlendirilir fakat ilerleyen yaşlarda kişi için psikolojik bunalım sebebi bile olabilir. Özellikle gençlerin ergenlik döneminde kendisi eksik görmesine toplum içinde kendisini geri çekmesine sebep olabilir. Fakat bu durum kişinin bulunduğu çevre ile yaşadığı insanların bakış açısı ile doğru orantılıdır. Tabi kişinin kendiyle barışık olması ve özgüven sahibi olması gerekmektedir.

Peltek olan kişilerin çocukluk dönemlerini incelediğimizde kıskançlıktan ya da ilgi görmek amacıyla özellikle peltek konuştuğu durumlarda gözlenmektedir. Her ne sebeple olursa olsun pelteklik çocukluk döneminde ebeveynler tarafından dikkate alınmalı ve tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Pelteklik tedavisi gelişen teknolojiyle ve bilinçlenen toplumumuzla birlikte artmaktadır. Birçok pelteklik tedavisi hizmeti veren merkezler açılmaktadır. Bu merkezlerde kişinin peltekliğinin sebebi tespit edilerek o yönde tedavi uygulanmaktadır. Genellikle tedaviler düzenli egzersizler şeklinde yapılmaktadır. Eğer pelteklik sebebi düzeltilebilecek fizyolojik bir bozukluk ise tıbbi yardım alınarak tedavi desteklenir.

Aynı zamanda tedavi edilirken kişinin duyduğu sesleri doğru çıkarmaması dikkat eksikliğine de işaret etmektedir ve kişinin istekli olması tedavinin ilk ve en önemli aşamasıdır. Aynı zamanda kişiye psikolojik destekte olunmaktadır. Küçük yaşlarda pelteklik sorununun tespit edilmesi erken teşhis olarak görülmeli ve daha kolay tedavi edilebilmektedir. Eğer kişinin çok ciddi bir fizyolojik bozukluğu yoksa ve de ciddi bir eksiklik olarak görmüyorsa bu şekilde yaşayabilir ve hatta toplumda sempatik bir izlenim bile bırakabilir. Bazı ünlü isimlerinde bu sorunu yaşaması ve kendileri ile barışık olması pelteklik sorunu yaşayan insanlara psikolojik destek olmakta ve moral vermektedir. Pelteklik tedavisi günümüzdeki imkânlar dâhilinde tedavisi mümkün bir sorundur. Kişinin çabası ile doğru orantılı bir şekilde düzeltilemeyecek bir sorun değildir. Fakat tüm yollar denenmiş tüm yapılması gerekenler yapılmış ve hala tedaviden istenilen sonuç alınamıyorsa kişi peltek bir şekilde yaşamaya kendisinin alıştırmalı bir eksiklik olarak görmek yerine bir farklılık ayrıcalık olarak görebilmelidir. Çünkü hayatta kişi kendini sevdiği ölçüde mutlu olmaktadır.