Anne adayları, doğuma hazırlanmanın alternatif yollarını ve fit olmanın bel ,bacak ağrılarından kurtulmanın yollarını plateste buluyor. Gebelik, kadının hormonal fiziksel ve psikolojik açıdan bir çok değişiklik yaşadığı  süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı annenin kas ve iskelet sisteminde bir takım değişikler olmasına sebep olur. Bel ve sırt ağrıları görülür, eklem ağrıları görülebilir. Hamilelik boyunca, bebeğin ağırlığı, annenin yaşam kalitesini düşürücü rahatsızlıklara sebep olur. Kısacası, doğum sürecinde bazı kasları kuvvetlendirmek ve doğru ve güvenli egzersizlerle vücudu güçlendirmek gerekir. Vücudun farklı  kadınlarda, farklı özellikler göstermesinden dolayı, pilates ile yapılan sporlar en güvenilir ve en az riskli egzersizlerin yapılmasını sağlar. Haftada 3 gün ve gebeliğin 12.haftasından sonra, hafiften orta ağırlıktaki hareketlere kadar, zamanla yükselterek yapılmalıdır. Pilates, erken doğum riski taşıyan, kanaması olan ,erken memran  rübtürü olan,  hiper tansiyon gibi problemi olan gebelerin doktor önerisiyle pilates yapması önerilir.

HAMİLE PİLATESİNİN FAYDALARI

  • Hamile pilatesi yapan anne adayı ,yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
  • Pilates yapan anne adayı , pilates yapmayana oranla, çok rahat bir doğum gerçekleştirir.
  • Gebelikte, düzenli yapılan egzersiz ,sezaryenle doğum riskini azaltır ve de annenin doğum  sonrası toparlanma ve kendine gelme süresini  azaltır.
  • Pilates dersi ile doğru şekilde nefes alıp vermeyi öğrenen anne adayı , nefesini kontrollü kullanarak, doğum anında etkili bir biçimde ıkınma sağlar.
  • Gebelikte ve sonrasında ise oluşan, idrar kaçırma problemleri ortadan böylece kalkar.
  • Gebelikte görülen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların da azalmasın yardımcı olur.
  • Hamilelerin daha az kilo almasını ,düzenli uyku uyumasını ,kol ve bacaklarda oluşacak ödemin azalmasını , bel ve sırt ağırlarının büyük ölçüde giderilmesini sağlar.