Sony, oyun dünyasının en büyük fuarı E3’te düzenlediği basın toplantısında PS4™’ün çarpıcı ve modern tasarımının yanı sıra bugüne kadar hiç yaşanmamış oyun deneyimleri sunan yenilikçi yazılımlardan oluşan geniş yelpazeyi de tanıttı. Sony, “Jet Siyah” renkte piyasaya süreceği PS4™’ün 2013 içerisinde piyasada olacağını açıkladı.

Modern tasarım
PS4 sisteminin optik sürücüsünden güç kaynağı birimine ve soğutma mekanizmasına kadar iç tasarım mimarisi, tasarımın esnekliğini ciddi şekilde artırmak amacıyla gövdeyi mümkün olduğunca ince ve hafif tutacak şekilde hazırlandı.

PS4, lineer düz form faktörlerinin vurgulandığı basit ama modern bir tasarım sunuyor. PS4 gövdesinin dört bölüme ayrılmış olan yüzeyi, adeta dört farklı bloğun üst üste gelerek tek bir şekil ortaya çıkardığı izlenimini yaratırken, disk yuvası, düğmeler, açık göstergesi ve hava çıkışı da bölümler arasında yaratılan ince aralıklara yerleştiriliyor.

Mavi renkle ışıldayan açma/kapama düğmesi
Açma/kapama tuşuna basıldığında, gövdenin üstünde tasarlanan açık göstergesi de PlayStation’un mavi rengi ile ışıldıyor. Gövdenin ön ve arka kenarlarının hafif eğik olması sadece cihaz yatay veya dikey olarak yerleştirildiğinde kullanıcıya açma/kapama düğmesine ve disk yuvasına kolay erişim sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bağlı kabloların saklanabilmesine de yardımcı oluyor. Mat ve parlak yüzey ile birlikte, siyah renk de gelecek nesil eğlence sistemi olarak PS4 sistemine sofistike bir görünüm katarken yerleştirildiği her yere mükemmel şekilde uyum sağlamasına da imkan veriyor.

110’dan fazla yazılım ile birlikte geliyor
Yazılım geliştiriciler ve yayıncıların piyasaya süreceği PS4 yazılımları arasında ise Bungie, Inc.’in Activision Publishers, Inc. ile birlikte geliştirdiği Destiny™, Blizzard Entertainment, Inc.’ten Diablo® III, SQUARE ENIX’den KINGDOM HEARTS III ve FINAL FANTASY® XV, Ubisoft Entertainment’ten Assassin’s Creed® IV Black Flag™ ve Watch_Dogs™, 2K Sports’dan NBA® 2K14, Bethesda Games Studios’dan The Elder Scrolls® Online ve Warner Bros. Interactive Entertainment’tan Mad Max ™’in de bulunduğu 110’dan fazla yazılım da yer alıyor. PS4, aralarında birçok bağımsız geliştiricinin de bulunduğu geniş yelpazeye yayılmış çeşitli oyun yayıncılarının da ciddi desteğini aldı. Şubat 2013’ten bu yana, katılan geliştiricilerin sayısı 126’dan 505’te yükseldi.

30 oyun geliştirilme aşamasında, 20’si PS4 lansmanından hemen sonra gelecek
Ayrıca, aralarında Killzone: Shadow Fall, Knack, inFAMOUS: Second Son, #DRIVECLUB ve The Order: 1886’nın da bulunduğu ve 12 yeni IP’yi de içeren 30’u aşkın oyun da SCE Worldwide Studios tarafından geliştiriliyor*1.Halen geliştirme aşamasında olan 30’u aşkın oyundan 20’si PS4 lansmanının ardından bir yıl içinde temin edilebilecek.

SCE, lansmana doğru diğer çevre birimlerinin ve cazip yazılım yelpazesinin de piyasaya sürülmesiyle PS4’ü gelecek nesil bilgisayar eğlence platformu olarak tanıtmaya devam edecek.

PlayStation®4  –  Özellikler

Ürün adı PlayStation®4 Jet siyah
Ürün kodu CUH-1000A serisi
Ana işlemci Tek yongalı özel işlemciCPU :  x86-64 AMD “Jaguar”,  8 çekirdek

GPU : 1.84 TFLOPS,  AMD gelecek nesil Radeon™ tabanlı grafik motoru

Bellek GDDR5 8GB
Depolama boyutu 500GB Sabit Disk Sürücü*1
Harici boyutlar Yaklaşık  275×53×305 mm (genişlik × yükseklik × uzunluk)(geçici, en geniş halini içermez)
Ağırlık Yaklaşık 2,8 kg
BD/ DVD sürücü(sadece okuma) BD × 6 CAVDVD × 8 CAV
Giriş/Çıkış Super-Speed USBx (USB 3.0) giriş× 2AUX giriş × 1
Ağ bağlantısı Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) ×1IEEE 802.11 b/g/n

Bluetooth® 2.1 (EDR)

AV çıkış HDMI çıkışıDIGITAL OUT (OPTİK) çıkışı
Beraberinde verilenler PlayStation®4 sistemi× 1Kablosuz Kumanda (DUALSHOCK®4) × 1

Mono mikrofonlu kulaklık × 1

AC elektrik kablosu × 1

HDMI kablosu × 1

USB kablosu × 1

*1 Sabit sürücü, kullanıcıların kullanımına açık bir alan ile sisteme ayrılmış bir alandan oluşmakta olup, bundan ötürü kullanıcıların kullanımına açık alan bu belgede belirtilen toplam alandan daha düşüktür.

* Tasarım ve teknik özellikler herhangi bir uyarı olmaksızın değiştirilebilir.

Kaynak : http://www.semiyun.com