Saç dökülmesinde etkili faktörler

Öncelikle genetik faktörler,stres, beslenme düzeni ve çevresel faktörler yüzünden saçlarımız dökülür. Günlük 100 tel saçın dökülmesi uzmanlar tarafından normal karşılanırken daha fazla dökülmesi halinde uzman bir hekime gitmenizde fayda vardır. Erkeklerde 33-35 yaşından sonra dökülen saçlar normal karşılanırken bayanlarda genetiğe bağlı olmamak kaydıyla saç dökülmesi normal karşılanmaz. Zira saçların dökülmesinin ana nedeni testesteron hormonudur. Bu hormon testislerde üretilen erkeklik hormonudur.

Saç dökülmesine uygulanacak en etkili çözüm saç ekimidir zira uygulayacağınız tüm ilaca veya bitkisel çözümler geçici ve sürekli tekrar isteyen işler olduğundan saç ekimi doktorlar tarafından tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi tedavisi 2 ye ayrılmakta. FUT ve FUE yöntemleri. Eski bir yöntem olan FUT yöntemi yerini FUE yöntemine bırakmıştır. FUE yöntemi tek tek saç köklerinin alınarak kel olan bölgeye ekilmesinden ibarettir. FUE yönteminde en önemli etken en iyi uzman hekimi bulmaktır. Zira tecrübesiz ellerde yapılan, mesleği hekimlik olmayan kişilerin yapmış olduğu operasyonlar sonucu pek çok kişi mağdur edilmiş ve psikolojik tedavi görmek zorunda kalmışlardır. İyi araştırıp kendinizi uzman bir hekime emanet etmeniz sağlığınızın bozulmaması adına tavsiyemizdir.

Saç Dökülmesinde kullanılan Bitkisel Yöntemler;

Sarımsağın saça olan faydası yüzyıllardır bilinmektedir. Şimdi size vereceğimiz tarif saçınıza iyi gelecek ve dökülmesini engelleyecektir.

Bir kavanoza (kavanozun boyutu önemli değil) zeytinyağı koyun. Zeytin yağı dolu bu kavanoza soyulmuş, ezilmiş sarımsakları ekleyin (istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz). 4-5 gün kadar arada bir kavanozu çalkalayın ve bekleyin. Bu çözeltiyi saçınıza sürmeden evvel 1 fincana koyun ve bu fincan içine 1 adet bepanten, 1 tane evin ampül ve 1 tane bemiks koyun ve 15 günde bir saç diplerinize uygulayın. Saçlarınızın tekrar güçlendiğini ve dökülmesinde ciddi bir şekilde azalma olduğunu farkedeceksiniz.

İlaç tedavisi ile saç dökülmesini durdurma yöntemi;

1- Zinco 220 Günde 1 kez tok karnına içilmeli
2-Betnovate Saç Losyonu (30 ml) : Bu ilaç kortizol içerir! Bunu da günde 2 kez saç diplerine yadirmelisiniz. Yıkanmasına gerek olmadığından pratik bir kullanımı vardır.
3- SebaMed (everyday shampoo)Bu şampuanla saçınızı günde 2 kez yıkamalısınız.
4- Placenta (sebum kontrol shampoo) – 300 ml. Haftada iki kez kullanmalısınız. Saçınızı önce sebamed ile bir kez yıkayıp duruladıktan sonra 2. kez placenta ile yıkayın ve 5 dakika bekleyin ardından durulayın.
5- Minoxidil; Bu ürünü de günde 2 kez kullanın. Özellikle dikkat edin bu ürünün piyasada sahteleri bulunmaktadır. Özellikle tepe bölgesindeki dökülmeyi engeller ve yeni saç çıkarır.

Şimdilik tavsiyelerim bu kadar, saçı dökülen biri olarak aklıma başka çözümler gelirse sizinle paylaşırım.

Bu arada saç ekiminde en çok para isteyen doktor en kaliteli doktor değildir. Bir dostum 10000 tl verdi ve İstanbul’un en meşhur doktorlarından birine gitti sonuç hüzran başka bir arkadaşım Ankara’da 3000 Tl’ye saçını ektirdi gayet güzel oldu. Saç ektirecekseniz tanıdıklarınızdan veya ektirenleri gözünüzle görüp uzman bir doktora gitmeniz son tavsiyemdir.

Acil şifalar dilerim. ( Ama unutmayın bazısına da kellik hakikaten yakışıyor ) 🙂