Cilt bakımı, sağlıklı ve güzel görünen bir cit için her zaman dikkat edilmesi, aksatılmaması gereken bir detay olmakla birlikte yaş aldıkça daha da önem kazanan bir etkendir. Özellikle yirmili yaşların ortalarından itibaren bütünlüğü hızla bozulmaya başlayan kollajen yapıyı korumak ve gerekli önlemleri almak oldukça önemli bir konulardır.

Cilt temizliği ve cildin nemlendirilmesi etkili ve aksatılmaması gereken yöntemler olsa da beslenme şeklinden, su tüketimine, alkol, sigara kullanımından, uyku düzenine kadar cilt sağlığını etkileyen birçok faktör mevcuttur. Sağlıklı ve güzel bir cilt için dikkat edilmesi gereken unsurlar:

1 – Güneşten korunun: Güneşin kuşkusuz pek çok yararı olsa da direkt cilde etki eden güneş ışınları her zaman olumsuz etkiye sahiptir. Pigmentlerde değişime sebep olduğu gibi, cildin nem dengesini hızlı bir şekilde bozduğundan her zaman güneşten en az düzeyde etkilenebilmek adına direkt güneş ışınlarından olabildiğince uzak durmak, nemlendirici ve koruyucu güneş kremi sürmekte fayda var.

2 – Su için: Cildin dıştan nemlendirilmesi kadar önemli olan diğer bir detay içten de beslenebilmesi. Sağlıklı beslenme dışında cilde büyük ölçüde etki eden diğer bir etken olan su, bol tüketildiği takdirde cildin nem kaybı en aza indirilmiş olur. Böylece sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak çok daha kolaylaşır.

3 – Sigara içmeyin: Sigara vücudun geneline olduğu gibi cilde de oldukça zararlı bir madde. Erken yaşlanma, dudaklarda ve parmaklarda sararma, çeşitli cilt hastalıkları gibi olumsuz etkileri olan sigaradan uzak durmak dikkat edilmesi gereken diğer önemli detaylardan biri.

4 – Cildinizi düzenli temizleyin: Özellikle makyaj temizliği oldukça önemli. Cilt gözeneklerini tıkayan ve ciltte deformasyona neden olan makyajı düzenli temizlemek göz ardı edilmemesi gereken eylemlerden biri. Cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmanız yeterli olacaktır.

5 – Cildinizi düzenli nemlendirin. Cilt temizliği kadar önem taşıyan diğer bir detay da cildin nem dengesini koruyabilmek. Bunun için her gün nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Özellikle klimalı ve benzeri ortamlarda uzun süre bulunuluyorsa cildi nemlendirmek daha önemli hale geliyor. Cilt tipine uygun bir nemlendirici bunun için yeterliyken ilerleyen yaşla birlikte yaşlanma karşıtı kremler ya da gece kremleri gibi farklı nemlendirici türleri de kullanılabilir.

6 – Uyku düzeninize dikkat edin: Gece uykusu cilt sağlığı için en yararlı zaman dilimindeki uykudur. Cildin dinlendirilebilmesi ve yenilenebilmesi adına  düzenli ve gerektiği kadar uyku göz ardı edilmemesi şart olan diğer bir etkendir.