Birçoğumuz apartman dairelerinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Apartman dairelerin büyük bir kısmının küçük olması bize istediğimiz gibi salon dekorasyonunu yapmaya imkân vermiyor. Bu küçük mekânlarda küçük salon dekorasyonları yapmak gerekiyor. Küçük Salon Ev Dekorasyonu Fikirleri konusunda benim düşüncem dekorasyon yaparken salonunun her köşesini tıka basa mobilya ile doldurmaktan kaçınmak gerekiyor.

Küçük salonunuz hem aileniz tarafından kullanılacak hem de gelen kıymetli saydığınız misafirleriniz orada ağırlanacak. Bu yüzden hoş ve boğucu olmayan bir görüntü sağlamak ve bunun için de gereksiz mobilyalar kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor. Küçük salon dekorasyonu için hangi salon dekorasyonu stilini kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız. Benim size önerim; modern salon dekorasyonu stili veya İskandinav salon dekorasyonu stili olacaktır. Bu stilleri salonunuza yansıtmak küçük ve sıcak ortama hoş bir hava katacaktır. Gelelim küçük salon dekorasyonumuz için aksesuar seçimine. Dekoratif aksesuarları tabi ki de kullanmak istersiniz.

Ama bu aksesuarları kullanırken sağa sola dağınık bir şekilde değil de sadece belirli bir bölgeye derli toplu bir şekilde yerleştirmek daha mantıklı. Aksi halde mekânı boğucu ve daha da küçük gösterebilirsiniz. Yine salonunun tavanı alçaksa eğer iri uzun avize ve sarkıtlardan kaçınılmalı. Küçük salon dekorasyonunda biraz daha yer genişliği elde etmek istiyorsanız; orta sehpanızı, Ottoman puflardan kullanabilirsiniz. Ottoman pufları kullanarak biraz olsun eşya kalabalığını engellemiş olursunuz. Sehpanızın üzerini tepsi içinde dekoratif objelerle süsleyebilir, gerektiğinde kolayca tepsiyi kaldırarak oturum için ayarlayabilirsiniz.

Bu da hem zamandan hem de mekândan tasarrufu doğurur. Küçük salonlarda kat kat, tavandan yere uzanan veya tüm duvarı boydan boya kaplayan perdeler yerine minimal çizgilerde ince tüller, storlar tercih edilmelidir. Bu yöntem hem gün ışığından daha iyi faydalanmanızı hem de salonunuzda sıcak bir havanın oluşmasına sebep olur. Ne yaparsanız yapın, küçük salon dekorasyonunda hangi kurallara uyarsanız uyun hala salonunuzun size küçük göründüğünden şikâyetçiyseniz; dekoratif aynalar tam da salon dekorasyonunuza göre. Bu aynalar küçük olan salonunuzu biraz daha büyük gösterecektir. Bir başka önerim de açık ve mat tonların kullanılması. Duvar boyanızı ve yer döşemelerinizi mümkün olduğu kadar açık renklerde seçmeye gayret etmeniz size daha ferah bir ortam sunacaktır. Salon dekorasyonunun en eğlenceli kısmına geldik şimdide. Ortamı daha sıcak bir hale sokmak istiyorsanız, renkli, desenli, çizgili kırlentleri mobilya takımınıza eş olarak seçebilirsiniz. Unutmayın ki şık bir salon sizin zevkinizin ve diğer odalarınızın nasıl olduğunun habercisidir.