1929 yılında geçen serena filmi; George (Bradley Cooper) ve Serena(Jennifer Lawrence) Pemberton çiftinin hayatlarına Kuzey Carolina’da devam etmeye karar verip Carolina’ya göç etmelerini konu alıyor.

Kereste üretimiyle ilgili bir şirket kuran çift kısa sürede kerestecilik işinde yükselirler. Serena eşine oldukça destek verir. Serena genç ve güzel olduğu kadar akıllı bir kadındır da. Kısa sürede yeni hayatlarına ayak uydurmayı başarır. Eşine her konuda destek olan Serena aklını kullanmasını da bilen bir kadındır.

Serena ve eşi önlerine çıkan bütün problemleri yenmek konusunda başarılıdırlar. Serena sıkıntı yaratan herkesin üstesinden kolaylıkla gelmektedir. Çift oldukça mutludur. Serena ‘nın tek sıkıntısı hamile kalamaması ve bir çocuğunun olamayacağıdır. Serena bu durum karşısında aşırı hırslı ve kıskanç bir tavır sergiler.

George’un Serena ile evlenmeden önce bir çocuğu olmuştur. Eşinin gayrimeşru bir çocuğu olduğunu öğrenen Serena’nın düşüncesi bu çocuğu ve annesini yok etmektir. George’un çocuğunu koruması Serena’nın hoşuna gitmez. Film dramatik bir hal alır. Söz konusu film yazarlığını Ron Rash’ın yaptığı Serena isimli romanından uyarlanmıştır.

Roman 2008 de yayınlanmıştı. Filmin kadrosu; Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Toby Jones ,Rhys Ifans, Blake Ritson… Serena rolü için öncelikle Angelina Julie ile görüşüldü fakat daha sonra Jennifer Lawrence ile anlaşıldı. George rolünü ise Bradley Cooper canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda ise Susanne Bier yer alıyor. Senaryo Christopher Kyle’a ait. Filmin çekimlerine 2012 yılında başlanmıştır. Bir dram filmi olan Serena 7 Kasım 2014 te vizyondaki yerini aldı.