Köyde yaşayan nine ve torununun bir baskın sonucu yaşadığı dramı anlatan bir film. Başarlı yönetmen Hüseyin Karabey’in yönetmenliğiyle gerçekleşen film, Jiyan ve ninesi Berfe’nin çaresizliği ve bir o kadar da kürt kültürünün bir parçası olan dengbejleri sinema da buluşturmuştur. Sesime Gel Film’i 1990’ların sonun da gerçekleşen bir olayın sinemaya Hüseyin Karabey’in Yönetmenliği ile canlanmıştır.

Filmin konusu, jandarmaların ve korucuların evlerde silah saklanıyor ihbarı sonucu köyün bütün erkekleri tutuklanır. Silah sakladıkları iddiasıyla tutuklanan köyün erkekleri arasın da Berfonun oğlu, jiyanın babası da vardır. Jandarmaların, saklanan silahlar geldiği taktirde tutukluların serbest bırakılacaklarını söylemesi üzerine bütün köy seferber olmuştur. Ancak ortada silah yoktur. 60 yaşında ki Berfe ve 8 yaşında ki torunu Jiyan, Temoyu kurtarmak için yollara düşerler. “Derdim Türkiye’nin yakın tarihinde olan biten hakkında keskin politik bir tavır sergilemek değil, çünkü böyle çatışmaların iki taraf için de ne kadar acıya ve kayba yol açtığını hepimiz biliyoruz.

Bu yüzden de, tebessümle gözyaşlarını hayatın kendisinde olduğu gibi bir araya getirecek bir hikâye anlatmaya ve salondan çıktıktan sonra da izleyicinin zihninde yer edecek bir film yapmaya çalıştım. Umarım bu iki kadının ve onlara eşlik eden dengbejlerin yolculuğu aracılığıyla biz de kendimize ve içinde yaşadığımız dünyaya dair bir şeyleri keşfedebiliriz.” Diyerek film hakkın da görüşlerinin açıklamıştır ünlü yönetmen.

Başarılı yönetmenin Gitmek filmiyle yakaladığı başarıyı bu filmiyle de elde etmiştir. ‘Were Dengê Min-Sesime Gel’,geçen yıl düzenlenen Berlinale festivalinde dünya prömiyeri seçildi. Ancak Türkiye de düzenlenen Alın Koza Film festivalinde yarışma bölümüne katılamamıştır. Film, bir önce ki yıl aday gösterilmiş ancak filmin teknik olarak yetişemeyeceği gerekçesiyle yönetmen Hüseyin Karabey tarafından Ön jüriden geri çekildiğini ve bir sonraki yıl tekrar başvurulabileceği aktarılmıştır. Ancak Altın Kozaya bu yıl tekrar başvurulduğun da Yönetmen büyük bir şok yaşamış ve başvuru kabul edilmemiştir. Bu tür olay ve yorumların karşısın da ünlü Yönetmen bu tür olaylar gerek ünlü yönetmeni gerekse ekibini derinden etkilemiştir.