Sezaryenle doğumun kaç kere yapılabileceği, bütün anne adaylarının ve daha önce sezaryen doğum yapmış bayanların merak ettiği sorulardan biri tanesidir.

Öncelikle, sezaryenin cerrahi bir operasyon ve aslında bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Bebeğin ve annenin doğası gereği, en sağlıklı yöntem olan, normal doğumun öncelikli olarak düşünülmesi gerekmektedir. Şayet bunun mümkün olmadığı anlaşılırsa, sezaryen doğum yapılmalıdır.

Anne sağlığı açısından risk taşıması sebebiyle uzmanlar sezaryen doğumun 3 kez yapılabileceğini söylemektedirler. Ancak 4-5 kez sezaryen ile doğum yapanlarda bulunmaktadır. Ancak bu riskli bir durumdur. Her yeni sezaryen, yeni bir çok kesik anlamına gelir. Eğer dikkatli davranılmazsa yırtılma ve benzeri istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Daha önce sezaryen yaşamış tüm bayanların daima ağır kaldırmaktan ve ters hareketler, kendilerini zorlayıcı hareketler yapmaktan kaçınmaları gerekmektedir.

Öte yandan bilinmesi gereken bir diğer konu da, sezaryenden sonra oluşan yaranın( kesiklerin) iyileşmesi 3 yılı bulmaktadır. Bu sebeple uzmanlar riskleri en aza indirebilmek ve tam iyileşmeyi sağladıktan sonra, yeni bir sezaryen doğumun çok daha sağlıklı olacağını düşündükleri  için, sezaryen doğum aralarının minimum 3 yıl olması gerektiği kanaatindedirler