Arkadaşlar bugün sizinle birlikte güçlü bir şifrenin nasıl yapılacağını öğreneceğiz. Ben bu konuyu yakın çevreme anlattığımda çok ilgilerini çekmişti umarım sizin de ilginizi çeker.

hacker

Öncelikle kırılacak şifreler nelerdir?

Örnek verecek olursak 111111,12345,qwerty, gibi basit tekrarlanan sayı veya harfleri kullanmak hackerların işini ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır kesinlikle sadece harf veya sadece sayılardan oluşan şifre kullanmayın

Gizli soru neden çok önemli?

Öncelikle size kırdığım bir mail hesabının detaylarını anlatayım, bir gün bir mail hesabı, şimdi ismini vermiyeceğim çünkü kırdıktan sonra sahibine malesef iade etmedim (gerçi kullanmadım da), almak istedim baktım dolu imiş sonra gizli sorusuma baktım. Adam gizli soruya “Dedemin Mesleği Nedir” diye yazmış. Şimdi arkadaşlar size soruyorum. Nedir sizce? İlk aklıma gelen cevap “çiftçi” idi. Yazdım ve mail hesabını aldım sonra facebook’una girdim şifremi unuttum dedim, maile gönder dedim, facebook’unu da aldım. Yani demek istediğim Gizli Soru kimsenin aklına gelmeyecek sadece sizin bildiğiniz bir soru olsun. Çok önemli mail adresinizde gider buna bağlı hesaplarınız da.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Arkadaşlar güçlü şifre yazı,harf ve karakter desteği ile oluşturulur. Bunlara ben muhteşem üçlü diyorum. Örnek güçlü bir şifre örneği : At@turk!35 Kesinlikle kırılamaz. a harfini @[at] ile yazın veya !Zm!r35 i harfini ! ünlem (ile) yazın.

İnternet Kafelerde şifre işlemleri yapmayın!

Arkadaşlar internet kafelerde şifre işlemleri yapmayın(Özellikle kredi kartı işlemleri). Malum bilgisayarların ne olduğu belli değil içine birisi keylogger kurmuştur sizin haberiniz bile olmaz bilgileriniz adamın mail hesabına gidiverir.

Bu geceliklikte bu kadar özgün bir makale daha yazdım umarım faydalı olmuştur bizi takip etmeye davam edin.