Sivilce, akne olarak da bilinen ve en sık karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından biri olan, tedavi edilmediğinde de ileride cilt üzerinde izler bırakabilen bir hastalık çeşididir. Ergenlik dönemlerinde cilt ile tanışan bu rahatsızlık, özellikle derinin yağ oranı yüksek yerlerinde kırmızı ve nokta şeklinde kendini gösterir.

sivilce

sivilce

Toplumun neredeyse tamamında görülebilen sivilce hastalığı, yalnızca gençlik ve ergenlikte değil, kişinin yapısına göre ve kadın – erkek ayrımı olmadan, hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde çıkmasının nedeni ise, cilt altındaki bölgede bulunan yağın, miktar olarak artması ve buna bağlı olarak yağ bezlerinin bozulmasıdır. Bunun sonucunda da, cilt üzerinde iltihaplı, kızarık şişlikler meydana gelmektedir. Sivilceler yüz, sırt, göğüs, omuz ve boyun bölgelerinde görülmektedir. Bilhassa yüz bölgesinde ortaya çıkan sivilcelere dikkat edilmeli, tedavisi uygun biçimde yapılmalıdır. Aksi halde yüz bölgesinde izlere neden olabilmektedir.

Sivilceler yalnızca kırmızı noktalar halinde değil, kimi zaman da siyah veya beyaz noktalar halinde vücut meydana gelmektedir. Bazen de büyük ve sert kistler halinde ortaya çıkan sivilceler, yer yer iltihaplı şekilde de görülebilmektedir.

Sivilcenin Oluşumu Nasıldır?

Vücuttaki yağ bezlerinin büyük oranda bir bölümü, kıl köklerinin içinde yer almaktadır. Bu bezler, çeşitli kanallarla cilde açılmaktadır. İşte bu kanalların tıkanması durumunda, sivilceler meydana gelmektedir. Cildi koruyan ve yağ bezlerinden salgılanan sebum isimli madde, kıl kökünden dışarıya çıkamadığı durumlarda olduğu yerde birikerek sivilceyi oluşturur. Biriken sebum nedeniyle ölü hücreler buradan dışarı atılamaz ve bakteri üremesi ve çoğalması adına uygun bir ortam oluşur.

Neler Yapılabilir?

İlk olarak, cilt temiz tutulmalıdır. En az günde iki kere, onlar da sabah ve akşam olmak üzere, cilt yıkanmalıdır. Bu şekilde, gözenekleri tıkayan kirler ciltten uzaklaştırılabilmektedir. Temizlik malzemelerinin ph değerlerine de dikkat edilerek temizleme işlemi yapıldığında, doğru sonuçlar alınacaktır. Bunlara ek olarak haftada birkaç kez yapılabilen kil maskesi, buhar banyosu gibi uygulamalar da, hem gözenekleri açacak, hem de cildin temiz kalmasını sağlayacaktır.

Her ne kadar insanların beslenme ile sivilce arasında bağlantı kurduğu bilinse de, bu kanıtlanabilmiş bir gerçek değildir. Ancak beslenme adına, meyve sebze tüketilmesi salık verilmektedir. Çünkü bu tip besinler, cilt dostu olarak bilinirler. Buna ek olarak, düzenli ve yeterli uyku da, hormon dengesi adına önemli bir husustur. Ihlamur ve rezene çayları, cilt adına yararı olan içeceklerden ikisidir.

Yapılmaması gereken en önemli şey ise, siyah nokta ya da sivilceleri asla sıkmamak ve patlatmamaktır. Çünkü bunun sonucunda, sivilcenin bulunduğu alanda iz kalabilme riski vardır.

Tedavisi Nasıldır?

Sivilce tedavisi, özellikle büyük ve fazla akneler durumunda kaçınılmaz hale gelir. Uzun sürebilecek, sabır ve dikkat gerektiren bu tedavide, bir cilt uzmanından yardım almak şarttır.

Tedavi sürecine başlamadan önce, sivilcelerin büyüklüğü, yaygınlığı, hangi bölgelerde olduğu, kişinin cinsiyeti, yaşı gibi kritik bilgiler büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, yine hastalığın durumuna göre bazı ilaçlar kullanılabildiği gibi, daha ciddi durumlarda antibiyotik de tavsiye edilebilmektedir. Ancak tüm bu tavsiye ve tedaviler, kesinlikle bir doktor ya da uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

Yumuşak sabunlar, cilt temizliği sırasında önerilen materyallerdir. Cildin temizliği ne kadar iyi yapılırsa ve ne denli doğru temizlik malzemeleri kullanılırsa, o kadar başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Temizlik esnasında dikkat edilecek ufak bir ayrıntı da, cildin çok kuru kalacak şekilde etkilenmesine neden olan sabun ya da benzer temizlik malzemelerinden kaçınılması gerekliliğidir. Cildin temizliği normal yollarla ve dikkatlice gerçekleştirilmelidir.