Günümüzde genç ve güzel görünmek herkesin en başta gelen öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu da kuşkusuz cilde yapılan bakımla sağlanmaktadır. Günümüz koşullarında cildimiz yanlış beslenme ve diğer faktörlere bağlı olarak olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu olumsuz etkileri cildimizden arındırmak için düzenli olarak günlük ve haftalık bakım yapılır. Cilt her gün temizlenmelidir. Haftada bir uyguladığımız maskelerle cildimizin sağlığını ve tazeliğini koruruz.

Süt kaymağından maske en çabuk gözle görülür etki yapan maskedir. Bu maskenin cildi onarıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Bebeksi bir cilde sahip olmak için düzenli olarak süt kaymağından faydalanmak gerekir. Süt kaymağı tabaka halinde sade olarak yüze sürülebildiği gibi ona ek olarak kullanılan malzemelerle de cildinizin ihtiyacına göre değişik maskeler yapılabilir. Süt kaymağı ile her cilt tipine uygun maske yapılabilir.

Maske kullanmadan önce cildimiz çok temiz olmalıdır. Bunu sağlamak için gül suyundan faydalanabiliriz. Kuru ciltler için salatalık suyu ve süt kaymağından oluşan maske yapılabilir. Malzemeleri, kaba birer tatlı kaşığı koyup karıştırmamız yeterlidir. Yüze uyguladıktan sonra yaklaşık yirmi dakika bekletip ılık suyla yıkanır. Aşırı kuru ciltler için ise bir buçuk tatlı kaşığı süt kaymağı, bir buçuk çay kaşığı zeytinyağı karıştırılarak oluşturulan maske on beş dakika bekletildikten sonra yıkanır. Çok kuru ciltlerde maske üç günde bir uygulanabilir. Bu şekilde cildin nem dengesi sağlanmış olur. Yağlı ciltler için ise; birer tatlı kaşığı bal ve süt kaymağı ile yapılan maske cilde nüfuz edilir. Yirmi dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Ayrıca Türk kahvesi, bal ve süt kaymağı karıştırılarak da maske yapılabilir. Böylece canlı ve gergin bir cilt sağlanır. Bir diğeri ise; elma rendesi ve süt kaymağı ile yapılır. Elma rendesine iki kaşık süt kaymağı konularak cilde nüfuz edilir ve on dakika bekletildikten sonra yıkanır. Elmadaki vitaminlerle, kaymağın yumuşatıcı etkisi birleştirilerek cilde taze bir görünüm sağlanır. Görüldüğü gibi; süt kaymağı, cilde birçok olumlu etki yapan bir kür malzemesi olarak kullanılabilir. Cildimizin kaybolan ışıltısını süt kaymağı mucizesiyle tekrar elde edebiliriz.