Tok tutan yiyecekler nelerdir?

Kilo vermede ve form tutmamıza yardımcı olan bu yiyeceklerle birlikte hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün hale geliyor. Zira diyet yapmak isteyip, sürekli acıkma mazeretiyle bir türlü disiplinli bir şekilde diyet yapamayanlar özelikle bu yiyecekleri yiyerek uzun süre tok kalabilir.

Yumurta: Sabah kahvaltınızda enerji alacağınız en büyük yardımcınız. Protein deposu olmakla birlikte önemli bir tokluk hissi yaratır. Yumurtayı (haşlanmış yumurta), iki dilim ekmek (esmer olmasında fayda var) ve yağsız peynirle tükettiğinizde gereken tokluk hissini sağlayacaksınız. Ayrıca peynirle birlikte daha fazla kalsiyum alarak gün boyunca daha zinde hissedeceksiniz.

Baklagiller: Kolesistokin maddesini içeren baklagiller, doğal bir iştah azaltıcıdır. İştah azaltıcıdan kasıt, gereksiz yemek yeme isteğinizden vazgeçmenizi sağlayarak tokluk hissi sağlamasıdır. Fasulye başta olmak üzere barbunya, mercimek, nohut ve benzeri baklagiller aynı zamanda kan şekerinizi de düzenleyecektir. Baklagiller, bulundurduğu liflerle birlikte sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Baklagiller pişirilirken, olabildiğince az yağ kullanması en sağlıklı pişirme yöntemi olacaktır. Zeytinyağı katarak lezzetini arttırabilirsiniz.

Salata: Yeşilliklerin faydaları saymakla bitmeyecek derecede. Özellikle tok kalmak istiyorsanız yemekle beraber değil, yemekten önce yiyeceğiniz bir bol yeşillikli salata gereksiz yeme isteğinizi ortadan kaldıracaktır. Hem gözünüz hem de mideniz doyacaktır. Salatanın üzerine zeytinyağı veya sirke dökerek lezzet katabilirsiniz

Elma, armut ve ayva: Bu 3 meyveyi düzenli olarak tüketmeniz halinde kan şekerinizi ve kolesterolünüzü sağlıklı bir şekilde düzenlemiş olacaksınız. İçerdikleri lif miktarlarıyla son derece besleyici ve doyurucu olan bu meyveler özelikle öğle yemeği öğünlerinde tercih edildiğinde ekstra bir enerji sağlar.

Armut seçimini yaparken, yumuşamış ve tatlı armutlar yerine daha sert ve tat olarak çok fazla tatlı olmayan armutlar yemeniz sağlınız açısından daha faydalı olacaktır.

Greyfurt: Günlük olarak yapacağınız greyfurt tüketimi sağlınıza çok önemli fayda sağlayacaktır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda her gün düzenli olarak 1 bardak-2 bardak arası greyfurt suyu tüketenlerin, diyet yapmaması durumunda bile 3 ayda yaklaşık 2 kilo zayıfladığı ortaya çıkmıştır.
Kahvaltılık Gevrekler (Lifli): Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda, enerji toplamamız için doğru besinler tüketmeliyiz. Kahvaltılık gevrekler, yağsız sütlü birlikte tüketildiğinde hem enerjinizi sağlar hem tokluk hissini artırır ve bu şekilde fazla yemekten kaçınırsınız. Özellikle yulaf ezmesi ve müsliler kahvaltıda tercih edilmesi gereken gevreklerdir.