Teknoloji artık tüm dünya da altın çağını yaşamakta. Eskiden  evde bundan  bir tane bilgisayar bile yokken artık evler de kullanmadığınız kenara köşeye attığımız  laptop’lar veya masaüstü bilgisayarlarımız var. Kenara köşeye bıraktığımız bilgisayarlarımızı  birgün tekrardan nostaji yaşamak için çalıştırmak istediğimizde üzücü bir sonuç ile karşılaşırız. Çünkü bilgisayarımız tozlanmış ve kirlenmiştir. Sadece dış temizliğini yaptığımızda bilisayarımız eskisi gibi çalışmaz. Çünkü bilgisayarın içide tozludur. Eskiden kalan bir bilgisayarı ilk kurduğumuzda önce iç temizliğini sonra dış temizliğini yapmazını tavsiye ederim. Dışı pırıl pırıl olabilir ancak içi toz ve kirliyken bundan eskisi gibi yararlanamazsınız. Bazen size mavi ekran verir veya aniden hiç bir şey yokken kendiliğine kapanır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ne yapmalıyız ?

İlk önce iç temizliğini yapmalıyız. İç temizlik nasıl yapılır?

İç temizlik için ilk önce kasanın kenarlarında bulunan yerleri çıkarın bir kenara koyun. İçinde eğer çok fazla toz var ise o tozları diş fırçası yada kulak temizleme çubuğu ile alın daha sonra bir elektrikli süpürge(içine çeken değil dışarı hava veren) yardımıyla tozlarını çıkartabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken konu asla su ile temas etmeyin kasanınız iç donanımına. Su ile temas ederseniz tüm donanımı yakabilirsiniz. Eski olduğudan dolayı da parçalarını zor bulursunuz. Ram ile ekran kartını da çıkarıp elektirikli süpürge yardımıyla temizleyip geri yerine takın. İç temizleme bu kadar basit ve kolaydır.

Temizliğini yaptım ancak mavi ekran yada aniden kapanma sorunu ile karşılaşıyorum diyorsanız. Yapmanız gereken şey bir termal macun alıp. İşlemcinizin üstünde bulunan fanı kırmadan güzelce dişlilerine dikkat ederek çıkarıp altında bulunan işlemciyi ellemeden üstüne bu termal macunu sıkmak. Çok fazla sürmeyin yeteri kadar koyun fazlası iyi değildir. Tekrar dişlilerine dikkat ederek işlemcinin fanını yerine takın. Sorunun çözülmesi gerekli eğer sorun çözülmüyorsa ya power supply bozuktur yada anakartta bir sıkıntı olabilir.