Trafik kazalarındaki en büyük etken insan faktörüdür. Bu faktör azımsanmayacak, yüzde 94 lük bir orandır. Diğer sebepler ise, yolun durumu yolcu, araçlar şeklinde sıralanabilir. Ancak, önem arz eden tek konu insan konusudur . İnsanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

a)Dikkat !!! Yapılan incelemelere göre, Kazaya karışan, sürücü ve yayaların, kaza sonrası beyanları göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan sonuç sürücü ve yayaların dikkatsizliğidir. Bir anlık dalgınlık ve dikkatsizliklerinden dolayı kazaya karıştıkları tespit edilmiştir.

b)Yorgunluk; özellikle yük ve yolcu taşıyan sürücülerin kaza yapma sebepleri arasındadır. Yük taşıyan araçların, yorgunluk sebebiyle yaşadıkları uyuklama, dalma ve benzerleri yüzünden meydana gelen ölümlü kaza oranı yüzde 14 ’dür. Karayolları Trafik Kanunda da yer aldığı gibi, otobüs ve kamyon sürücülerinin 24 saat içinde en fazla 9 saat araç kullanma hakkı olduğu yazılıdır. Tabi ki bu dokuz saat içinde 4,5 saat araç kullanıp 45 dakika dinlenmeleri gerekmektedir. Ayrıca sürücülerin, haftada 1 gün dinlenmesi gerekmektedir. Bu kuralı ihlal eden sürücüler, kolluk kuvvetleri tarafından 24 saat süreyle araç kullanmaktan men edilir.

c) Uykusuzluk; uykusuzluk belirtileri şöyle sıralanabilir. Esnemeyle başlar, sır ağrısı boyun ağrısı gözlerin karıncalanması ve unutkanlık olarak devam eder. Eğer bu şekilde belirtiler mevcutsa, trafiği tehlike düşürmeyecek şekilde, müsait bir yere araç park edilerek, sürücülerin, istirahat etmesi gerekmektedir. Maalesef, ülkemizdeki sürücülerde yanlış bir uygulama mevcuttur. Sürücüler, araç içerisinde, gerekli şartlar sağlamadan istirahat etmektedirler. Bu sürücüler istirahat ettiklerini sanarlar, fakat vücut, gerekli şekilde dinlenememiştir, bu sebeple de beyin yeterli algı düzeyine ulaşamamıştır. Sürücülerin, kullanma hakları olan, maksimum 4,5 saati doldurduktan sonra, mümkün olan en yakın otel, pansiyon ve benzeri yerlerde konaklarayarak , daha iyi dinlenmeleri , vücutları ve beyinleri dinlenmiş, duyuları ve algıları açık bir şekilde yola devam etmeleri gerekmektedir.