Bu aralar en güncel virüslerden olan Türk Polis Siber Suç Virüsü geçenlerde benimde bilgisayarıma bulaştı. Öncelikle beyaz bir ekran açılıp kameradan fotoğraf çekiyor ve aşağıdaki yazı ile kullanıcılardan para talep ediyorlar bu virüsün yazıcıları. Ve bilgisayarınızda hiçbir işlem yapamıyorsunuz. Ctrl+Shift+Del bile bir işe yaramıyor. Ekranda ise

Video, Müzik,Yazılım gibi Kullanım Sözleşmeleri olan içerikleri izinsiz dağıtıyorsunuz. Bu da Makale 1,Bölüm 2,Madde 8 e göre Türkiye Cumhuriyeti’ in yasasını çiğnemek demektir.

Makale 1,Bölüm 2,Madde 8 e göre bu suçu işleyenlerin 2 ile 8 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması gerekmektedir.

Yasal olmayan sitelere girip uygunsuz içerikler dağıttığınız tespit edildi.Makale 202 ‘ ye göre bunun cezası 4 ile 12 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaktır.

Bilgisayarınızdan haberiniz olmadan yasal olmayan erişimler yapıldığı tespit edildi. Bilgisayarınız kötü bir yazılım(malware) tarafından etkilemiş olabilir. Bu nedenle

Neglectful Use of Personal Computer yasasını çiğniyorsunuz. Makale 210 100,000 dolar kefalet öedmenizi gerektiriyor ya da 4 ile 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmanız gerekmektedir.

Ücretler 72 saat içinde ödenmek zorundadır. 72 saat dolduktan sonra hakkınızda otomatik olarak dava açılacaktır.

Bu bilgisayarın kilidini açmak için MoneyPak aracılığıyla 200 TL ödemeniz gerekmektedir.

yazısı yazıyor ve para talep ediyorlar.

Öncelikle bu virüsün mağduru olarak ben bilgisayarımı Combofix programı ile temizledim.

Öncelikle programı indirelim

indirdiğimiz programı bir flash disk içine atalım bende tablet var çin işi ilk defa o gün işe yaradı diyebilirim eğer sizde de 2. bir bilgisayar varsa Combofix programını Flashdisk(USB) e yükleyin ve virüs bulaşan bilgisayarınızı F8 düğmesine basarak açın.

Safe-mode-with-command-prompt

Açılan boot ekranından Ağ destekli güvenli modu veya ingilizce ise benim gibi Safe mode with command prompt u seçip güvenli modda açılmasını sağlayın bilgisayarınızın.

Sonrasında çalıştıra cmd yazarak Ms Dos komut ekranının açılmasını sağlayın.

Evet son aşama komut ekranına Usb yolunuz örneğin G olsun.  G: yazıp Enter a basın

sonrasında Combofix.exe yazdığınızda program kurulacak ve kurulum sonrasında otomatik çalışıp içindeki virüsü silecektir. Siz de böylece virüsten kurtulacaksınız.

Ama bu virüs bulaştığına göre emin olun ki virüs programını değiştirmeniz gerekecektir zira unutmayın bir kere bulaşan hep bulaşır….