Merhabalar,
Bu yazımızda sizlerle benim gibi birçok kişinin doyamadığı uyku ile ilgili birkaç konuyu konuşacağız. Uyku tanım olarak memelilerde, kuşlarda ve balıklarda doğal diye tanımlanıyor ve uyku bir insanın ömrünün en az 1/3’ünü oluşturuyormuş. Fizyolojik olarak ele alırsak melotonin hormonunun ve tyrophonin aminoasitinin vücutta metabolize edilmesi ile meydana gelen bir durumdur diyebiliriz.
Bu konu soru ile ilgili söyleyebilecek çok şey mevcut zaten ve hepsinin cevabını Google amcam veriyor ama şimdi sizlere vereceğim yöntem çok yerde geçmiyor ve senelerdir uyku tutmadığında uyguladığım ve daha sonuna gelmeden uykuya daldığım bir yöntem.

Hadi başlayalım.
Gözlerinizi kapatın ve aklınızda düşündüğünüz her şeyi geriye bırakın ve vücudunuza konsantre olun. Kendinizi en sevdiğiniz yerde uzanmış olarak hissedin. Neresi olduğu size kalmış. Bu sevgilinizin dizleri de olabilir, güzel bir sahilde kurulmuş bir hamakta olabilir, yada benim gibi denizle kumsalın birleştiği, güneşin kumları sıcacık yaptığı ve uzantığınızda dalgaların vücunuza vurup güneşin alnınızı ve yanaklarınızı sıcacık ettiği bir yerde olabilir. Ne kadar ayrıntı hatırlayabilirseniz o kadar kolay adapte olup yoğunlaşabilirsiniz.

Şimdi mekanı belirledik. Sıra geldi kendimizi gevşetmeye. Sevdiğiniz yerde en rahat olduğunuz pozisyonda uzandığınızı düşünün ve vücudunuza odaklanın. Vücudunuzun bütün bölümleri tek tek hissedin. Ayaklarınızdan başlayıp ayak parmaklarınızın, tabanlarınızın gerginliğini, yorgunluğunu hissedin ve siz komut verdikçe vücudunuzun söylediğinizi yaptığını düşünerek gevşe deyin ve her gevşe dediğinizde vücudunuzun gevşediğini hissedin. Bunu bütün vücudumuz içün uygulayacağız. Ayaktan sonra alt bacak, üst bacak yani baldır, kalça, bel bölgeniz, göğüs bölgesi, kollarınızın bölümleri, eller ve başınız için. Hepsi için tek tek ağırlığını, gerginliğini hissedin ve gevşe komutu ile gevşetin. -ben daha bu egzersizin sonunu göremedim :)-

Şimdi beynimizin kodlanmasına yani telkin aşamasına geldik. Bu kısımda yaptığımız doğru telkinler alışkanlıklarınızı isteğiniz doğrultusunda oluşturmak veya varılan sevmediğiniz alışkanlıklarınızdan kurtulmanız için elinizdeki anahtar. Bu aşamada kendinize istediğinizi söyleyebilirsiniz. Neleri yapmak istiyorsanız ya da neleri yapmak istemiyorsanız hepsini kendinize inanarak söyleyin. Yarın güne daha enerjik başlayacaksınız. Daha dinlenmiş olarak yataktan kalkacaksınız bunun garantisini verebilirim.

Önemli not : Sabah uyanmakta zorluk çeken uykuyu çok seven biriyseniz sabah uykusu o kadar tatlı gelecek ki uyanmak istemeyeceksiniz. Ama sürekli bu alıştırmayı yaptıkça buna da alışacaksınız.

Son olarak şundan da bahsedelim. Uykuda derin uyku bölümü dediğimiz REM evreleri vardır. REM uykusu diye geçer illaki duymuşsunuzdur. Uykunun tam alınması için REM evrelerinin tamamlanması gereklidir. REM evreleri uykuya daldıktan sonra genellikle en erken 4,5 saatte başlar ve 1,5 saatte bir yenisine geçilir. Yani 4,5 saatte birinci, 6 saatte ikinci, 7,5 saatte üçüncü, 9 saatte dördüncü REM uykusu tamamlanır. Herhangi bir REM uykusu tamamlandıktan sonra uyanmanız uykunuzu tam almanızı sağlar. Bunu hesaplamaya uğraşmak istemezseniz uykusaatleri.com sitesinden kolayca hesaplayabilirsiz.