Vücudumuzun hormonsal hareketleri incelendiğinde, saatlik evrelerde ayrıldığı uzman doktorlar tarafından görülmüştür. Hemen hepimizin merak ettiği vücut saatimiz sabah, öğle, akşam saatlerinde farklı faaliyetler göstermektedir.

Vücut saatinizin evreleri ve dikkat etmeniz gerekenler

Sabah saatleri

Uyanmamızla birlikte başlayan vücut saatimiz, vücudumuzun kendine gelme evresini oluşturur. Uyuduğumuz süre boyunca, dinlenmiş olan vücudumuz, günlük enerjimizi toplamıştır. Direnci arttıran hormonlarla birlikte Adrenalin gibi hormanlar da sabah saatlerinde aktif olur. Vücudumuz uyanmamızla beraber kendini toparlamaya başlamıştır. Kalkış saatinize göre bu süre değişkenlik göstermektedir. Şehirlerde yaşayan insanlar için yapılan araştırmalarda ortalama olarak saat 8 ve 10 arası toparlanma saati olarak gözlemlemişlerdir. Şehir dışında, kırsal alanda yaşayan insanlar içinse hayat şartlarının getirmiş olduğu özelliklerle birlikte bu saatler sabah 5-6 arasına kadar düşmektedir. Bu evrede yapılan, güzel bir kahvaltı gün içerisinde enerjik olmamızı sağlayacaktır.
Öğle saatleri

Öğle saatleri, vücut saatimizin 2.evresini oluşturur. Enerjimiz, sabah saatlerine göre düşüş göstermektedir. Çalışma temposuna bağlı olarak enerjinizin yarıdan fazlasını tüketmiş olabilirsiniz. Bu durumlarda öğle yemeğinde tekrar iyi ve sağlıklı bir yemek yiyerek enerjinizi toplayabilirsiniz. Bu sayede çalışma temponuzu eski haline kavuşturabilirsiniz.

Akşam saatleri

Vücut saatimizin son evresi olan akşam saatleri, tansiyonumuzun iyice yükseldiği saatlerdir. Bu evrede, kas gücümüz sabahtan bu yöne ilk kez en yüksek seviyesine ulaşacaktır. Saat 20 ve 22 arası olarak sayılır. Bu saatler arasında eğlence, yemek veya dinlenme saati olarak geçirilir. Gün içerisinde yoğun bir tempodan çıkıldıysa, dinlenmeye yönelmek gerekir. Düzensiz uyku, kötü bir güne başlangıç olacaktır. Geç ve düzensiz uykuyla beraber tüm gün boyunca işinize konsantre olamaz ve performans düşüklüğü yaşarsınız.

Nelere dikkat etmeliyiz? Neler Yapmalıyız?

  • Hayatımızı bir düzen içerisine sokmalıyız ve bu düzene devam etmeliyiz.
  • Aşırı uykudan veya az uykudan uzak durmalıyız. Bu durumlar beraberinde yorgunluğu getirmektedir.
  • Sabah saatlerinde kahvaltımızı sağlıklı ve iyi yapmalıyız. Gün içi performansımızın başlangıcında spora da vakit ayırmalıyız.
  • Düzenli beslenmeliyiz. Sadece sabah kahvaltısı değil, öğle ve akşam yemeklerini de sağlıklı yemeliyiz. Özellikle akşam daha hafif yemekler tercih etmeliyiz.