Formatİnternette gezinirken çok güzel bir anlatım buldum format atmaya dair, site sahibinin emeğine sağlık çok güzel resimli anlatmış. Site ismi www.e-nasilyapilir.com. Süper bir bilgi,süper anlatım teşekkürler işte windows xp,windows 7, windows Vista ve Windows 8’e forma atma yöntemleri. Bundan daha güzel anlatım olamazdı teşekkürler… Aşağıdaki satırdan itibaren tüm emek www.e-nasilyapilir.com sitesine aittir. Eğer orjinal sitesinden okumak isterseniz

Bu konu altında Windows Xp, Windows 7 ve Windows 8 hakkında format nasıl atılır bilgileri yer almaktadır.

Bilgisayarımız yavaşladığında, virüslerin eline düştüğünde veyahutta sistemi çöktüğünde format atma ihtiyacı duyarız. Bilgisayar firmalarına format attırmak artık sizin için bir külfet ise bu işlemi siz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Önemli: Eğer yeteri kadar bilgisayar bilgisine sahip değilseniz format atmamanız önerilir. Aksi durumda bilgisayarda oluşabilecek sorunlarda “E-NasilYapilir.com” sorumlu tutulamaz.

Format atmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli hususlar;

  • Format atacağınız bilgisayarın driverlarının elinizde bulunduğundan emin olun. (Bilgisayarı aldığınızda size verilen ekran kartının ve ana kartın driverları, cdleri.) Eğer elinizde yoksa bilgisayarınızın donanımlarının isimlerini öğrenmeniz gerekir. Bunun için Everest Ultimate Edition isimli programa ihtiyacınız var, bu programı bu sitelerden temin edebilirsiniz. İsmini öğrendiğiniz driverları, donanımları internetten temin edebilirsiniz.
  • Eğer kendinize güvenmiyorsanız bu işe hiç kalkışmayın. Zira yanlış bir işlem yapmanız durumunda fotoğraflarınızı, videolarınızı vb. içeriklerinizi kaybedebilirsiniz. Sonuç hüsran olacağı gibi bilgisayarınızı bilgisayarcıya getirmeniz de gerekebilir.
  • Önemli dosyalarınızı format atmayacağınız bölüme kaydediniz.

Format atabilmeniz için bir işletim sisteminin kurulum cdsine ihtiyacınız vardır.

Windows Xp Format Atmak

Windows Xp Videolu Anlatım

Bilgisayarınızın açınız.

Windows Xp işletim sistemi kurulum cdsini bilgisayarınıza yerleştiriniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bilgisayarınız yeniden başlatılınca yukarıdaki fotoğrafta ok işareti ile gösterilen “Del“  kısmına gireceksiniz. İşlem için klavyenizde bulunan “Del” tuşuna basınız. (Sizin bios ekranınız farklı olabilir)

Bu işlemin nedeni Windows Xp işletim sistemi cdnizin biosda çalışıp çalışmayacağını kontrol etmek.

“Del” tuşuna bastıktan sonra yukarıdaki fotoğraf ekranı gelecektir. Bu ekrandan “Advanced Bios Features” menüsüne giriş yapınız. Bu ekranda sizde farklı olabilir.

Advanced Bios Features” menüsüne giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Burada yapmanız gereken “First Boot Device” kısmına gelip “[CDROM]“”u seçmek.

Eğer siz de farklıysa muhtemelen aşağıdaki gibi bir bios ekranına sahipsinizdir. Aşağıdaki fotoğraftaki “Boot” menüsüne girip bu işlemi yapabilirsiniz.

Daha sonra klavyenizdeki “F10″ tuşuna basarak ayarları kaydedebilirsiniz. Bu işlemden sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Bilgisayarınız sistem tarafından yeniden başlatıldıktan sonra “Cd’den onyukleme icin bir tusa basin” isminde bir yazı çıkacak. İngilizce olarakta yazabilir. İngilizcesi: “Press any key to boot from CD“  Eğer siz de çıkmıyorsa yukarıdaki boot işlemlerinde hata yaptığınız anlamına gelir. Dönüp tekrar kotrol etmelisiniz. Veyahutta işletim sistemi kurulum cdniz bu ekranda çalışacak şekilde oluşturulmamıştır, yani boot edilmemiştir. Boot nasıl edilir buradan bakabilirsiniz.

Herhangi bir tuşa basın ve işleme devam edin.

Herhangi bir tuşa bastıktan sonra gerekli kurulum dosyalarını yükleyecektir. Bu işlemde bekleyiniz.

Bu ekranda size Xp’yi onarmak isteyip istemediğinizi, veyahutta yeni kurulum yapıp yapmak istemediğinizi soruyor. “Enter” tuşuna basıp devam ediniz. (Yeni kurulum için)

Daha sonra ekranda bir sözleşme belirecek, bu ekranıda “F8” tuşuna basarak geçiniz.

Şimdi en önemli adıma sıra geldi. Eğer ki daha önce format atılmışsa ve “C” ve “D” sürücülerine sahipse veya değilse bu ekranda görüntülenir. Hardiskiniz kaç parçaya bölünmüşse burada gözükür.

Eğer verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız en yukarıda söylediğimiz gibi önemli dosyalarınızı format atmayacağınız bölüme kaydediniz. Örnek: D sürücüsü.

Şimdi 2 sürücünüzün olduğunu varsayalım. Biri “C” sürücüsü diğeri “D” sürücüsü. İşletim sisteminiz hangi sürücüde kuruluysa orayı formatlayacağız. Büyük ihtimal “C” sürücüsüne kuruludur. Ya da “D” veya başka bir harfte bir sürücüye kuruludur. Ancak tavsiyemiz her zaman “C” sürücüsüdür. Eğer nereye kurulu olduğunu bilmiyorsanız bilgisayarı yeniden başlatıp bakmanız gerekecek.

Eğer ki sadece bir sürücü görünüyorsa verileriniz de beraberinde kaybolacaktır. Çünkü verilerinizin yedekte kalacağı bir hardisk bölümü yoktur. Bu durumda bir Cd, harici hdd veya flash disk yardımıyla fotoğraflarınızı vb. verilerinizi yedeklemeniz gerekir.

Tek sürücünüz var ve bir bölüm daha  oluşturmak istiyorsanız öncelikle varolan sürücüyü “D” tuşuna basarak silmek zorundasınız çünkü “C” tuşuna basıp bölüm oluşturmak isteseniz bile yeteri kadar hardiskinizde alan kalmadığından bu sürücünün boyutu sizin işinize yaramayacaktır. Bu yüzden “C” sürücüsünü silip, baştan sürücüleri oluşturmalısınız. (Tek sürücü olduğu için verileriniz kaybolur, özel fotoğraf vs. Bu yüzden muhakkak harici hardisk, cd veya flash bellek ile yedek alınız.) “D” ye basarak “C” sürücüsünü sildikten sonra “C” tuşuna basarak önce “C” sürücüsünü (kaç gb olmasını istiyorsanız yazınız) daha sonra “D” sürücüsünü oluşturunuz. Harfleri farklı olabilir, bu sorun teşkil etmez.

Bölümleri oluşturduktan sonra kurulum yapmak istediğiniz bölüme gelip “Enter” tuşuna basıp kurulum yapmaya başlayabilirsiniz. (Kurulumu “C” sürücüsüne yapmanız önerilir.)

Hem “C” hem de “D(başka harfte olur) sürücüsü bulunan kişiler sadece işletim sisteminin bulunduğu kısmı biçimlendirmeli, yani silmeli. Diğer sürücüde kişisel yedek dosyalarının olduğunu unutmamalı. İşletim sisteminin bulunduğu kısmı “D” tuşuna basıp biçimlendirip “Enter” tuşuyla kuruluma başlayabilirsiniz.

Daha sonra yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız, biçimlendirmek için NTFS kullanmanız önerilir. Çabuk derseniz çabuk biçimlendirir ancak normal olanını seçmeniz önerilir.

Sonrasında aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Kur dosyalarını kopyalayıp otomatik olarak bilgisayarı yeniden başlatacaktır. Bilgisayarı yeniden başlattığında herhangi bir tuşa basmayın. Kendisi otomatik olarak kurulum ekranına gelecektir.

Yukarıdaki ekrandan sonra bilgisayar yeniden başlatılacak ve aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu işlemler devam ederken aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Eğer kurulum cdniz Türkçe değilde başka bir dil ise, “Customize” kısmından Türkiye’yi seçmeniz gerekir.

Sonrasında aşağıdaki fotoğrafta eğer bir kuruma yükleme yapıyorsanız kurumun ismini girmeniz gerekir. Veyahutta bireysel kullanımlar için kendi isminiz.

Aşağıdaki ekranda ise cd kutunuzun üzerinde olan veyahutta cd üzerinde olan key anahtarını sırasıyla girerek işleme devam ediniz.

Aşağıdaki adımda ise bilgisayarınızın ismini girmeniz istenir. Türkçe karakter kullanmadan bilgisayarınızın ismini girebilirsiniz. Örnek: Fatih

Aşağıdaki ekrandan eğer saatiniz ve tarihiniz yanlışsa ayar yapabilirsiniz.

Ve gerekli ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınız kalan dosyaları yüklemeye devam eder. Akabinde ise bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatır.


Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra son bir aşama olarak aşağıdaki ekran belirir, bu ekranda bilgisayarınızın ismini seçmeniz istenir.

Eğer girdiğiniz bir kullanıcı adını kabul etmiyorsa farklı isimler deneyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra bilgisayarınız kullanıma hazır durumda olacaktır.

Ve bilgisayarınız kullanıma hazır.

Format atıldıktan sonra bilgisayarınıza sırasıyla anakart, ekran kartı ve ses kartı kurulur. (Driverlar) Ve sonrasında gerekli programlar.

Peki driver kurulmazsa ne olur?

Ana kart driverını kuramayacak veya kurmayacak olursanız en basit örneği ile internete bağlanamazsınız, (bazılarında) tabii bir de bilgisayarınızın performansını etkiler. Ekran kartını driverını yüklemezseniz bir çok oyunu çalıştıramazsınız. Eğer format attınız ve driverları yükleyemediyseniz telaş yapmanıza gerek yok, çok mühim bir konu değildir, bir bilgisayarcı veyahutta bilgisayar konusunda biraz bilgisi olan biri size yardımcı olabilir, yüklenmesi gereken sadece birkaç yazılım. Dilerseniz buradan driver nasıl yüklenir bakabilirsiniz.

Windows 7 Format Atmak

Windows 7 Videolu Anlatım

Windows 7′ye format atabilmeniz için öncelikle cdnizi bot etmeniz gerekir. Bu işlemi bilgisayarınızı yeniden başlatıp “Dell” tuşuna basıp çıkan ekrandan boot işlemlerine gelip cdromu gösterebilirsiniz. Yukarıda ki xp format atmak anlatımında resimli olarak gösteriliyor. Oraya bakabilirsiniz.

Kurulum için “install now” yazısına tıklayın.

Kuruluma başlıyor.

Sözleşmeyi kabul edip işleme devam edin.

Yükseltmek istiyorsanız (Vista’dan Windows 7′ye)Upgrade“, ilk kez Windows 7 kuruyorsanız “Custom” kısmını seçiniz.

Burada windows 7 yi kurmak istediğiniz bölümü seçiniz.

Bu ekranda hardiskinizi bölebilir veya diğer sürücüyü silebilirsiniz.

Kurulum için gerekli dosyalar kopyalanıyor.

İşleme devam ediyor.

Kurulumun sonlanmasına son adımlar.

Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacak.

Windows 7 oturumu açılıyor.

Kurulum için son adım gerçekleşiyor.

Masaüstünüz ilk kullanım için hazırlanıyor.

Bu ekranda bilgisayarınızın ismini giriniz.

Paroal oluşturmak istiyorsanız parola giriniz. İstemiyorsanız boş bırakınız.

Ürününüzle birlikte size verilen etkinleştirme anahtarını giriniz. Eğer anahtarınız yoksa 30 günlük ücretsiz kullanım hakkına sahipsiniz.

Bu ekranda güncelleştirme yapıp yapmamasını isteyebilirsiniz.

Saatinizi ve tarihinizi ayarlayınız.

Ağ türünü seçiniz.

Size verdiği ağ parolasını bi yere not ediniz. Bu parola dosya paylaşımlarında kullanılır.

Ayarlarınız kaydedilip işleme devam ediliyor.

Masaüstünüz artık açılmak üzere.

Bilgisayarınız kullanıma hazır. Windows 7 bir çok donanımın driverını otomatik olarak yükler. İstisna durumlarda ise el ile kurmayı deneyiniz.

Windows 8 Format Atmak

Windows 8 Videolu Anlatım

Önemli: Windows 8 kurulum ekranı sizde değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki anlatım Microsoft’un resmi web sitesinden indirilen Windows 8 deneme sürümü ile gerçekleştirilmiştir.

Windows 8 ile birlikte artık format atmak çok daha kolaylaştı. Öyleki artık bir ilköğretim öğrencisi dahi kolayca format atabilecek. Windows 7 ile birlikte başımızı döndürüren Microsoft, yeni sürümü Windows 8 ile karşımızda. Bugün bu yazımızda Windows 8 format atma konusunu ele alacağız.

Kurulum Cd’nizi bilgisayarınıza yerleştirip kurulumu başlatınız. Aşağıdaki ekranda şuan kurulu olan işletim sisteminin bulunduğu sürücüye yükleme yapmak için “Install now“, eğer ki başka bir sürücüye yükleme yapmak istiyorsanız “Install on another partition” seçeneğini seçip yüklemeye devam edin. Biz bir çoğunuz “Install now“u tercih edeceği için bu yolla devam ediyoruz.

Sözleşmeyi kabul edip devam ediyoruz.

Bu ekranda bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınızı soruyor. “Nothing” yani hiçbir şey diyerek devam edin.

Bu ekranda size dosyalarınızı sağlama almanız için son bir uyarı veriyor. Dosyalarınızı sağlama aldıktan sonra yani format atılmayacak sürücüde muhafaza ediliyorsa “Install” diyerek kurulumu başlatıp işleme devam edin.

Yukarıdaki ekrandan sonra gerekli kurulum dosyaları bilgisayarınıza aktarılır ve bilgisayarınız yeniden başlatılır. Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız, bu ekranda bilgisayarınızın ismini girmenizi ve eğer değiştirmek isterseniz arka plan değişikliği yapmanıza müsade ediyor. Sonrasında “Next” diyerek işleme devam edin.

Bu ekranı “Use express settings” diyerek geçin.

Bu ekranda Microsoft hesabınızı kullanarak (hotmail) Windows 8′in farklı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Boş bırakmanıza izin vermiyorsa sahibi olduğunuz veya tanıdığınız birinin bir hotmail adresini yazınız.

Bilgisayarınızda hesap oluşturmak için kullanıcı adı girin. Eğer hesaba şifre koymak istiyorsanız şifre kullanabilirsiniz. (Şifre alanı isteğe bağlıdır) Bu ekrandan sonra ayarlar kaydedilip, bilgisayarınız kullanımınıza sunulur.

Windows 8 format atma işlemi sona erdi, bilgisayarınız kullanıma hazır.

E-NasilYapilir.com