Sizlere en kolay yoldan wordpress nasıl kurulur kısaca anlatmak istiyorum.

1- Öncelikle wordpress linux sunuculara kurulmaktadır. Hosting aldığınız firmanın linux paketini alınız.

2- Çoğu firma cpanel ile çalışmaktadır. Almış olduğumuz hosting paketinden cPanele giriş yapalım.

1

3- mysql veritabanı sihirbazına girelim. Burada veritabanı ismi oluşturuyoruz. Resimde gördüğünüz gibi ben lutfennc_01 veritabanı ismini verdim. Bir sonraki adım düğmesini tıklıyoruz.

2

4- Şimdi kullanıcı adı oluşturuyoruz. Kullanıcı adım lutfennc_orhan şifrem orhan01 yaptım. Resimde görülüyor. Kullanıcı oluştur düğmesine basıyoruz.

3

5- Şimdi kullanıcıya yetki verme aşamasındayız. Resimde gördüğünüz gibi Tüm Ayrıcalıkları Seçiyoruz. Bir sonraki adım düğmesine basıyoruz.

4

6- Bu ekranı gördüyseniz veritabanını ve kullanıcı adınız sorunsuz oluşturmuşsunuz demektir.

5

7- Şimdi geçelim wordpress dosyalarını indirmeye. WordPress.org adresinden güncel wordpress sunumunu indirebilirsiniz. Şu an WordPress 4.3.1 sürümü mevcut. Download WordPress 4.3.1 düğmesini tıklıyoruz ve bilgisayarımıza indiriyoruz.

6

8- Bize internete dosyalarımızı göndermek için bir program lazım. Ben Filezilla programını tavsiye ederim. Bu adresten Filezilla programı indirebilirsiniz.https://filezilla-project.org/

9- Filezilla programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Filezilla da sunucu,kullanıcı adı ve parola yazan kısma hosting firmasının bize göndermiş olduğu bilgileri yazarak Hızlı bağlanın düğmesine tıklıyoruz ve internetteki alanımıza giriyoruz.

7

10- Hızlı bağlanın dedikten sonra resimdeki gibi public_html klasörü içine giriyoruz. Burası bizim dosyalarımızı atacağımız yer.

8

11- Önceden indirmiş olduğumuz wordpress 4.3.1 dosyasını masaüstüme çıkartıyorum. çift tıklayıp içini açıyorum.

9

Resimde gösterdiğim gibi sonra hepsini seçip Filezilla içinde public_html klasörü içine sürüklüyorum. Resimde göstermeye çalıştım.

10

Artık tüm dosyaların (1211 dosya) bitmesini bekleyeceğiz.

12- Evet tüm dosyaların yüklenmesi bittiyse ve de mysql veritabanı adını, kullanıcı adı ve şifremizi de unutmadan artık wordpress sitemizin kuruluma başlayabiliriz.

13- Bende size wordpress kurulumunu anlatırken sosyal sorumluluk projem olan lutfenn.com u kurmuş olacağım. Öncelikle domain adınızı web taayıcıya yazalım. Karşımıza resimde gördüğünüz gibi dil seçeneği gelecek. Türkçeyi seçiyoruz. Devam düğmesine basıyoruz

11

14- Sonrasında “WordPress’e hoşgeldiniz. Kuruluma başlamadan önce, veritabanınız hakkında bazı bilgilere ihtiyacımız var. Devam etmeden önce, aşağıdaki bilgileri bilmeniz gerekir.

Veritabanı ismi
Veritabanı kullanıcı adı
Veritabanı parolası
Veritabanı sunucusu
Tablo ön eki (eğer tek veritabanında birden fazla WordPress çalıştıracaksanız)
Bu bilgiyi wp-config.php dosyası oluşturmak için kullanacağız. Eğer herhangi bir sebeple otomatik dosya oluşturma çalışmazsa endişe etmeyin. Zaten yapılan işlem tüm veritabanı bilgilerinin bir dosyaya kaydedilmesidir. İsterseniz bir metin düzenleyici ile wp-config-sample.php dosyasını açıp, bilgileri doldurduktan sonra wp-config.php olarak kaydedebilirsiniz. Daha fazla yardım mı lazım? Buradan buyrun.

Bu bilgiler çok yüksek olasılıkla bulundurma firmanız tarafından size sağlanmışlardır. Eğer bu bilgiler elinizde yoksa devam etmeden önce bulundurma firmanızla irtibat kurun. Hazırsanız başlayalım…” yazan sayfa gelecek.

Başlayalım düğmesini tıklayalım

15- Veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifrenizi umarım unutmamışsınızdır.
Ben kendiminkini hatırlatayım;

Veritabanı adım :lutfennc_01

Kullanıcı Adım: lutfennc_orhan

Şifremde : orhan01 idi.

Gördüğünüz gibi bu verileri yerlerine yazdım. Veritabanı sunucusu ve Tabloyu ön eki yazan yerleri değiştirmedim.

12

Gönder düğmesine basalım.

16- Karşınıza “İşte bu! Yüklemenin bu aşamasını başarıyla tamamladın. WordPress bundan sonra veritabanı ile iletişim kurabilir. Eğer hazırsanız başlayalım…” yazısı çıkarsa hiçbir sıkıntı çıkmadan kurdunuz demektir.

Artık “Kurulum Yap” düğmesine büyük bir zevkle basabilirsiniz.

17- Şimdi Sitemizin başlığı, admin kullanıcı adımız, siteye girerken kullanacağımız şifre ve e-posta adresimizi yazıp WordPress’i Kur düğmesine basalım

13

18- Ve şükür sonunda wordpress başarıyla kuruldu.

14

Giriş düğmesine basarak girebilirsiniz.