WordPress, PHP ve MySQL kullanılarak hazırlanmış olan bir CMS yani içerik yönetim sistemidir. Kökleri 2001 yılına dayanan bu platform sadece metin yayınlamak için değil birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. wordpress.com adresinden hesap oluşturularak sadece blog amaçlı kullanılabileceği gibi sürekli güncellenen kurulum paketleri wordpress.org adresinden indirilerek farklı amaçlara hizmet eden internet sitelerinin oluşturulmasında da kullanılabilir.

Başlarda daha çok metin içerikleri üzerine kurulu olan WordPress platformu günümüzde açık kaynaklı bir oluşum olmasının da etkisiyle farklı geliştiricilerin katkılarıyla video, müzik, görsel içerikler gibi diğer içerikleri de destekleyen sitelerin oluşturulmasını sağlamaktadır. Günümüzde kişisel web sitelerinin yaratılması amacını aşmasıyla birlikte birçok kuruluş ve şirketin sitelerinde de WordPress’den yararlanılmaya başlanmıştır.

Elbette WordPress‘i bu kadar popüler hale getiren ve yaygınlaşmasını sağlayan temel sebepler mevcut. Bunlardan en önemlileri;

– Fazla uğraştırmadan ve teknik bilgiye sahip olmadan kolayca kurulabilmesi

– Açık kaynak olması ve birçok farklı geliştirici tarafından katkı sağlanması nedeniyle hızlı gelişmesi, sürekli güncellenmesi

– Sadece tek bir tema üzerinde kullanılmaması, amaca uygun birçok farklı tema ve eklenti sağlaması

WordPress Nasıl Kullanılır? 

WordPress altyapılı bir site kurulabilmesi için domain, hosting gibi aşamaların ardından veri tabanı oluşturulmalı, Filezilla ya da benzeri bir FTP programı ile indirilen WordPress dosyaları siteye aktarılarak işlemler tamamlanmalıdır. Ardından siteye giriş yapıldığında WordPress’e geçiş için bir hazırlık ekranı çıkacaktır ve bu alana veri tabanı bilgileri, WordPress kullanıcı adı/şifresi girilmelidir.

Bu işlemler tamamlandığında “Merhaba Dünya” yazılı örnek bir WordPress metni bizi karşılar. Klasik blog teması şeklinde olan sitenin tasarımı daha sonrasında kişiselleştirme kısmından kolayca ulaşılabilen temalar ile değiştirilebilir. Bunun dışında siteye entegre edilebilen eklentilerle de birçok farklı ihtiyaca cevap verilebilmektedir.

Sadece WordPress’in sunmuş olduğu olanaklarla dahi kolayca bir internet sitesi oluşturulabileceği gibi WordPress üzerinde değişiklikler yapılarak istenilen farklı sonuçlar da elde edilebilir ancak bunun için HTML, CSS, PHP ve MySQL gibi kodlama türlerini bilmek, pratiğe dökebilmek gerekmektedir. Ne şekilde olursa olsun fazlasıyla ilgi gören ve giderek yaygınlaşan WordPress gün geçtikçe daha da fazla karşımıza çıkacaktır.