Merhaba arkadaşlar hepinizin bildiği gibi üniversiteye girmenin ilk önceliği olan YGS sınavı için çok az bir zaman kaldi siz bu yazıyı okuduğunuzda belki gün sayısı el parmaklariniza kadar düşmüştür kim bilir zaman dediğin şeye hukmedilmiyor durdurayim şu konular bitsin sonra sınav zamanına sararım gibi yeteneğimiz yok 🙂 (keşke olsa dediğinizi duyar gibiyim)

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki hiç çalışmamış biri için suan ki süre az değil son bir gayret ile kendi çapınızda başarı yakalayabilirsiniz. Unutmayin ki yarışlarda son düzlüğe kadar gelen değil son düzlükte bindirme yapan kazanır 🙂 Bu sınav için geçerli değil tabii ama moral işte insan kendinin arkadaşıdır.

Sınav hepinizin bildiği gibi 15 Mart 2015 Pazar günü saat 10:00’da gerçekleşecek ki 2 Milyon adayın başvurduğu sınavda işimiz hiçte kolay degil.

İlk defa sınava girecek olanlar kendilerini kesinlikle motive etmesi lazım,  heyecanını yenemeyen aday ilk sınavda elendiği ne yazık ki acı bir gerçek size tavsiyem kendinizi iyi motive etmek konsantre olmak.

 

Ikinci veya daha fazla sinava girecek olanlar ise o ana odaklanmali gelecekteki endişelerini kenarı birakmalidir.

 

SINAV TAVSİYELERI

Kitapçığınız önünüze geldiğinde sayfalari kontrol edeceğiniz zaman kesinlikle sorulara bakmayın mesela diyelim ki göz gezerken matematik sorusu gördünüz tüm sınav boyunca ona odaklı kalma ihtimaliniz yüksektir. SADECE GÖZ GEZDİRİN!

Şekerleri saçma bulabilirsiniz ama dikkat dağınıklığı yaşadığınız anda ağzına bir şeker atmanız o süreci iyileştirir vücutdaki şeker düzeyi normale döner ve konsantreniz artar.

Paragrafdan korkmayin. Dikkat ile okuduğunuzda aslında uzun paragraf sorularinin daha kolay olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz.

Yorum ve Bilgi Soruları arasındaki farkı görün. En çok hata yapılan yerlerden birisi burasidir mesela soruda bu paragrafdaki bilgiye bakılarak dediği anda tüm bilgilerinizi unutun o paragrafdaki bilgiye göre ilerleyin

 

Kesinlik sorusunda hata yapma olasılığınız daha yüksektir! Kesinlik sorusunda sadece paragrafta gördugunuzu yapmak zorundasiniz Misal ; Antik Çağ’da yapılan kazı sonucu buğday bulunMasi o çağda kesinlikle üretim yapıldığı anlamına gelmez başka biryerden de alınmış olma ihtimali de vardir.

Bilgi Sorularında yoruma yer vermeyin misal Bir çocuk geçmişe dönen icat yapıyor ve geçmişe döndüğünde mebusan Meclisini görüyor hangi dönemdedir lan meclis hmm 1.mesrutiyet miydi neydi ya aaa siklarda ikiside var hem 1.Meşrutiyet hem 2.Meşrutiyet mutlaka BiRisi çıkar diyip bilgi sorularinda yoruma yer vermeyin

 

 

SON OLARAK ALLAH EMEGINIZIN KARSILIGINI HER ZAMAN VERIR BU KONUDA SUPHENIZ OLMASIN ALLAH CALISANIN YANINDADIR HEPINIZIN ALLAH YARDIMCISI OLSUN.