Saç modelleri kadınların, saçlarına keyifle uyguladıkları şekillerdir. Bu modeller bazen kadının kendine olan özgüvenini bazen doğallığını bazen ise zarifliğini sergiler. Saç modelini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise seçilen modelin kadınların yüzünü nasıl gösterdiğidir. Örneğin bazı modeller kadının yüzünü daha zarif gösterirken bazıları ise yüzün zarifliğinin ortaya çıkmamasına sebep olabilmektedir.

Yüzü ince gösteren saç modelleri seçerken öncelikle yüzünüzü iyi tanımalısınız. Gözlerinizin şekli, burnunuz, dudaklarınız saç modeli seçiminde etkili olsalar da sizin en çok dikkat edeceğiniz husus yüz hatlarınız olmalıdır. Eğer belirgin bir yüz hatlarına sahipseniz ve saçlarınız uzun ise örneğin elmacık kemikleriniz belirginse tercih edeceğiniz saç modeli buna uygun olarak yüzünüzün zarif yanını ortaya çıkaran dalgalı saç modelleri olmalıdır.

Bu dalgalı saçlarla saçınızı, önlerinde dalgalı perçemler olacak şekilde dağınık bir şekilde topladığınızda ya da güzel bir parlatıcı kremle geriye doğru saldığınızda yüzünüzün güzelliği ortaya çıkacaktır. Saçlarınız kısa ise tercih edeceğiniz saç modeline öncelikle dalgaları belirginleştiren dalgalı bir saç kesimi ile başlamalısınız. Bu saç kesimi ile saçlarınızın dalgaları canlanacak ve kendinizi bir kuş kadar hafif hissedeceksiniz. Buklelerinizi iyi bir kremle belirginleştirip rahatlıkla güzelliğinizin tadını çıkarabilirsiniz. Sahip olduğunuz yüz hatları oldukça ince ve saçınız uzun ise seçeceğiniz saç modeli de buna bağlı olarak düz ve çenenizin alt kısmından başlayarak kesimli olmalıdır. Bu kesim sizin yüzünüze ve saçlarınıza canlılık katacaktır. Yine aynı şekilde bu modelde olan saçınızı dağınık bir şekilde topladığınızda yahut geriye doğru pürüzsüz bir toplama işlemi uyguladığınızda ya da dağınık bıraktığınızda yüzünüz olduğundan zarif bir görünüme sahip olacaktır. Saçınız Kısa ise tercih edeceğiniz saç kesimi enseniz görülecek şekilde önden arkaya doğru kısalarak gelen düz bir kesim olmalıdır. Bu model sizin yüzünüzün zarifliğini ortaya koymaktadır.

Eğer ensenizden hoşlanmıyorsanız omuz hizasında kesilmiş olan düz saçlar da yüzünüze oldukça zarif görünüm kazandırır. Unutmayın yüzü ince gösteren saç modelleri seçerken sizin kendinizi iyi tanımanız doğru bir seçim yaptığınızın kanıtı olacaktır. Uygulanan saç modelleri yüzünüzün biçimine göre şekil alırken ulaşmak istediğiniz yüzü zarif gösteren saç modeline ancak yüzünüzü iyi tanıdığınızda ulaşabilirsiniz